"Pericolul închiderii şcolilor de la Valea Iaşului capătă contururi foarte reale!"
Anunţul a fost făcut de către primarul Nicolae Barbu în plenul şedinţei de legislativ din 30 ianuarie. Eforturile considerabile ale edililor în ultimii ani pentru asigurarea unor condiţii cât mai bune pentru desfăşurarea procesului de educaţie în localitate n-au fost încununate de succesul scontat. S-au investit sume importante în modernizarea clădirilor şcolilor din satele Mustăţeşti-Cerbureni şi Ungureni-Valea Iaşului, pe lângă care au răsărit ca prin minune şi două splendide grădiniţe cu program prelungit bine dotate, dar obişnuinţa de a duce copiii să înveţe la Curtea de Argeş s-a păstrat la cei mai mulţi dintre părinţii localnici. Nici chiar ajutoarele stimulative oferite de către administraţia publică locală pentru începuturile de an şcolar, dar şi pentru performanţele obţinute la concursuri şi olimpiade chiar şi pentru profesori parcă n-au contat prea mult în deciziile părinţilor şi aparţinătorilor. Ca să spunem adevărul până la capăt, trebuie evidenţiat şi interesul scăzut al unor cadre didactice navetiste sau care n-au mai avut pasiunea pentru meserie manifestată de înaintaşii la catedră şi nu s-au preocupat să ţină legătura cu părinţii, să-i invite ca să vadă condiţiile asigurate în localurile şcolare de la Valea Iaşului, care sunt superioare celor de la unităţile de învăţământ preuniversitar din Curtea de Argeş. De câţiva ani, învăţământul se finanţează per capita, astfel că localităţile văduvite de copii prinşi în sistemul de învăţământ au început să aibă probleme serioase. Şi cum numărul naşterilor a scăzut chiar şi la Valea Iaşului, unde căsătoriile şi naşterile sunt premiate, acum când s-a decis comasarea şcolilor pentru reducerea cheltuielilor de funcţionare, dar şi pentru eficientizarea educaţiei, s-a ajuns la o situaţie de colaps. Ale cărei consecinţe le vor suporta şi unii dintre dascălii care vor rămâne fără de catedre. Faptul că la nivel naţional se vor închide circa 1.000 şcoli nu mai este o poveste cu zmei, ci realitatea în care trăim. Şi care îşi va arăta faţa mai puţin plăcută şi la Valea Iaşului, dacă situaţia nu se schimbă până la debutul anului şcolar 2018-2019. Iar schimbarea nu este posibilă fără o serioasă muncă de lămurire prestată în teren, aşa cum recomanda încă de acum câţiva ani consilierul local Andrei Grigorescu, directorul Liceului Forestier din Oraşul Regal, om cu o carieră îndelungată în meseria în care deţine şi un doctorat. Rămâne de văzut care va fi rezultatul acestui demers întârziat...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
