"Nu mi-e teamă că o să fiu executat în PSD!"
Secretarul general adjunct al PSD, odrin Ştefănescu, spune că nu îi este teamă să fie executat de PSD, subliniind că "nu sunt fisuri şi tabere în partid". "Mie mi-a fost frică în viaţa mea o singură dată, acum 28 de ani şi 2 luni, că nu o să învingem. Eu în acest partid nu sunt nici senator, nici deputat, nu sunt ministru, nu sunt secretar de stat şi nu am făcut în viaţa mea un leu cu statul. Am întotdeauna curajul să îmi susţin punctul de vedere. Până în momentul în care am crezut eu că Liviu Dragnea trebuie să fie preşedintele partidului, am făcut parte dintre oamenii care l-au sprijinit fără niciun fel de tremur. Am făcut-o cu toată credinţa mea, onest (n.r. - a susţinut-o pe Ecaterina Andronescu). Nu cred că l-am supărat pe Dragnea. Nu îmi e teamă că o să fiu executat de PSD. Acolo (n.r. - CEX) discutăm pe o altă tonalitate. Colegii mei au stabilit că nu e bună Ecaterina Andronescu la Educaţie şi e bun Popa şi s-a închis subiectul. Andronescu e un brand, dar ăsta a fost votul. Nu sunt fisuri şi tabere în partid. Eu aş fi dorit un Congres pentru a schimba anumite articole din statut. Cei condamnaţi nu pot avea funcţii, noi am făcut o derogare. Şerban Nicolae, ca şi mine, nu e pe nicio listă neagră. Şerban Nicolae va avea un rol important pe viitoarele discuţii pe codurile penale", a spus Codrin Ştefănescu la Antena 3. Vă reamintim că Ştefănescu şi Dragnea au avut un schimb de replici în CEX al PSD în care s-a stabilit componenţa Guvernului. Codrin Ştefănescu a cerut ca Ecaterina Andronescu să fie viitorul ministru al Educaţiei, dar Liviu Dragnea l-a impus pe Valentin Popa. După şedinţă au apărut informaţii că Ştefănescu va fi lăsat fără funcţia din partid, cea de secretar general adjunct.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
