Ce a fost prima oară: mărul sau banana?
Pentru o mai bună informare a publicului argeşean, având în vedere articolul publicat în data de 9 februarie a.c., în ziarul "Argeşul", cu titlul "Avem mere la Mărăcineni, dar statul vrea banane în şcoli", Instituţia Prefectului Judeţului Argeş şi Consiliul Judeţean Argeş doresc să aducă următoarele precizări:
Conform prevederilor H.G. nr. 640/2017 pentru aprobarea Programului pentru şcoli al României în perioada 2017-2023, la nivelul Argeşului a fost constituită Comisia judeţeană, formată din prefect, preşedintele C.J., un reprezentant al I.Ş.J., un reprezentant al Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, un reprezentant al Direcţiei de Sănătate Publică, un reprezentant al Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice, un reprezentant al Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor, un reprezentant al Direcţiei Agricole Judeţene şi un reprezentant al Oficiului Fitosanitar judeţean. Astfel, la şedinţa din data de 10 ianuarie 2018, comisia a decis ca, din lista de produse de fructe şi legume stabilită prin H.G. 640/2017, să se acorde un fruct, respectiv câte un măr. Beneficiarii acestor produse sunt 58.385 de elevi din judeţul Argeş din învăţământul primar şi gimnazial de stat şi privat, precum şi copii preşcolari din grădiniţele de stat şi private cu program normal de 4 ore - anul şcolar 2017-2018.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
