Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:39

Acces cu funicularul la Cetatea Poenari

În curând va exista o nouă variantă de acces către Cetatea Poenari. Pe lângă cele 1.480 de trepte greu accesibile de turiştii care urcă să viziteze acest obiectiv, Consiliul Judeţean Argeş va monta acolo şi un funicular. Iniţial exista varianta unei telecabine al cărei traseu să pornească de dincolo de râul Argeş, dar a picat, din cauza costurilor foarte ridicate. Funicularul va avea capacitatea de a transporta 340 de persoane pe oră şi va fi amplasat puţin mai sus de actualele scări. În zona de picnic de la poalele cetăţii se va amenaja şi o parcare pentru cei care vor dori să urce cu funicularul. De asemenea, anul acesta, Consiliul Judeţean va semna cu ADR Sud-Muntenia şi un contract de finanţare din fonduri europene pentru reabilitarea Cetăţii Poenari. Aceasta va arăta exact ca în vremea lui Vlad Ţepeş, domnitorul care a construit fortăreaţa. Conform unor calcule iniţiale, costurile investiţiei vor ajunge la aproape 11 milioane lei. Legenda spune că, Vlad Ţepeş, fiind urmărit de turci, a scăpat refugiindu-se în această cetate, după ce a potcovit caii cu potcoavele invers, cu faţa în spate, derutându-şi astfel urmăritorii. Ruinele cetăţii reprezintă un punct de atracţie atât pentru turiştii români, cât şi pentru cei străini şi sunt vizitate anual de zeci de mii de călători.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It