Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:50

Valea Iaşului are buget de 4.417.560 lei!

 În data de 12 februarie, consilierii locali au aprobat în unanimitate, cu 10 voturi din 11 - deoarece Vasile Gheorghiu (PSD) părăsise sala iritat de disputele iscate de prezenţa nedorită de către conducerea executivă a administraţiei publice locale a unor persoane considerate indizerabile. "Eu am venit la şedinţa de buget, nu la circ!", a izbucnit alesul local aflat la primul mandat. Şi chiar dacă preşedintele de şedinţă Constantin Ştefănescu, l-a apelat cu numele de "Gorghiu", cerându-i să revină în sală, apelul său a rămas fără ecou. Ca şi în 31 ianuarie s-a solicitat prezenţa poliţiştilor, pentru a se continua şedinţa, fapt nemaiîntâlnit până anul acesta. Dar, la modul shekespearian, "Totul e bine, când se termină cu bine!" 

Un pariu ratat de Ştefănescu

Bugetul de peste 44,17 miliarde lei vechi este - la pornire - mai mare decât cel de anul trecut, când a fost cu 1 miliard mai mic, după cum spunea foarte sigur pe el Constantin Ştefănescu. Acesta care are meciul său personal, vechi, cu Nicolae Barbu, cu care în tinereţe a fost coleg de serviciu la ELECTROARGEŞ. Preşedintele de şedinţă se contrase anterior - în perioada de pregătire a schiţei de buget pentru anul în curs - cu primarul, care estima că posibilităţile financiare ale comunei vor fi mai mici anul acesta, comparativ cu cel anterior: "Eu sunt gata să pariez pe postul meu şi, dacă n-am dreptate, sunt gata să demisionez. Tu eşti gata să pleci din consiliu dacă pierzi?..." Atunci, Ştefănescu n-avusese curajul de a risca şi pierduse o posibilitate teoretică de a înregistra o victorie pe plan moral măcar, după ce a înşiruit înfrângeri în plan politic în toate competiţiile în care s-au confruntat. "Ce să-ţi fac, Emile, dacă n-ai avut curaj?..." "N-am avut, n-am avut, asta e, Barbule!..." Asta nu l-a împiedicat să insiste asupra faptului că dovedise un spirit de anticipaţie superior celui al primarului. 

În mod evident, Barbu nu şi l-ar fi dorit la buget preşedinte de şedinţă pe Ştefănescu. La alegerea acestuia, viceprimarul Cristian Enescu îl propusese pe Vasile Gheorghiu. Acesta refuzase nominalizarea, propunându-l - la rându-i - pe Ştefănescu, argumentând că era mult mai experimentat după atâtea mandate de consilier local şi mai familiarizat cu bugetele. Respectând regulile jocului, grupul PNL-PRU, aflat la puterea locală, acceptase propunerea opoziţiei din coaliţia PSD-ALDE-PMP. La momentul respectiv, Constantin Ştefănescu jubilase, dar dacă ar fi ştiut ce avea să urmeze şi câte probleme avea să-i aducă mandatul de preşedinte de şedinţă, sigur s-ar fi lepădat de el ca Adam de rai! Oricum, acum trebuie să-şi poarte crucea şi în luna martie, deoarece un astfel de mandat, conform Regulamentului de Organizare şi Funcţionare al Consiliului Local Valea Iaşului, are o durată de 3 luni.

Structura bugetului din 2018

Contabilul primăriei, Mihail Bărbulescu, a fost lăudat de către unii dintre consilierii locali pentru modul în care a prezentat structura bugetului, la care a contribuit cu explicaţii - unde a considerat că era cazul - şi primarul Nicolae Barbu. Excedentul de 280.000 lei a fost cel care l-a deranjat pe Constantin Ştefănescu, deoarece considera că era un exemplu de gospodărire proastă a bugetului dacă rămâneau aproape 3 miliarde lei vechi în fondul de rulment la sfârşitul anului. Primarul i-a explicat că s-au primit 100.000 lei în 27 decembrie şi Mişa, ministrul de Finanţe la vremea aceea, interzisese cheltuirea banilor care, la Valea Iaşului, aveau o destinaţie precisă, ştiută. S-a mai remarcat faptul că sumele defalcate din impozitul pe venit sunt anul acesta de 1.573.000 lei, cu circa 1.000.000 mai mici decât cele din 2017, dar şi că AJFP (Finanţele) n-a mai alocat 1 leu la sumele ce se primeau anterior pentru echilibrarea bugetului. Dar s-a precizat că se primiseră, pe de altă parte, 912.000 lei la sumele defalcate din TVA, aşa că situaţia era departe de a fi disperată, deoarece tot din TVA mai fuseseră dirijată spre buget suma de 377.360 lei, având destinaţia învăţământ şi ajutoare sociale. Per total, veniturile prognozate erau de 4.417.560 lei.

Problema spinoasă a cheltuielilor

Capitolul rezervat autorităţilor executive are alocată suma de 1.527.000 lei, din care cheltuielile de personal (salariile) au partea leului, 1.030.000 lei, iar cheltuielile materiale prin care se asigură utilităţile, combustibilul şi piesele de schimb pentru autovehicule, telefonia, birotica - 497.200 lei. S-a precizat că datoria publică era de 315.000 lei, incluzând comisionul în sumă de 35.000 lei, neachitat avocatului angajat în baza unei hotărâri a consiliului local (HCL), la care s-au adăugat dobânzile pentru împrumutul bancar - 280.000 lei. Primarul a completat cu datoria la SVSU Domneşti, neonorată pe doi ani - 30.000 lei, precizând că banii pentru salariile personalului din învăţământul local nu mai trec prin buget, trecând în sarcina I.Ş.J. Argeş. Sumele repartizate acestui sector sunt de 117.260 lei, dintre care cele mai mari cheltuieli sunt cele materiale (70.000 lei), cele pentru naveta profesorilor (20.000 lei) şi bursele pentru elevi + CES (27.250 lei). Pentru Salubritate s-au alocat 53.000 lei, fotbalul şi echipa de dans n-au mai fost finanţate, deoarece echipele au fost desfiinţate, în schimb bisericilor li s-a rezervat anul acesta pentru sprijin suma de 40.000 lei.

Capitolul Asistenţă Socială beneficiază de 481.100 lei, pentru plata asistenţilor persoanelor cu handicap (290.000 lei), a indemnizaţiilor acestor persoane (66.000 lei), dar şi pentru ajutoarele sociale (191.000 lei) sau a celor de urgenţă şi pentru compensarea medicamentelor (112.000 lei, în care s-a inclus şi datoria cu plata premiilor amânată la Ziua comunei din 2017). După cum se ştie, austeritatea impusă de existenţa unor mari datorii la finalul lui 2016 a impus pentru anul trecut şi suspendarea aplicării acelei HCL privitoare la compensarea costului medicamantelor pentru persoanele cu probleme sociale, care acum a fost ridicată. Ajutoarele pentru încălzirea locuinţelor au primit 8.100 lei pentru beneficiarii Legii 416 a venitului minim garantat şi 5.000 lei pentru cei săraci.

Cheltuielile materiale la Servicii - iluminat şi energie electrică (130.000 lei), prestări servicii apă şi iluminat (90.000 lei), reparaţii curente şi înlocuire lămpi (15.000 lei) - totalizează 235.000 lei. La acestea s-au adăugat ratele de împrumut bancar în sumă de 450.000 lei care au dus totalul la 685.000 lei. Marius Constantin Bărbulescu (PSD) s-a abţinut la votul pe acest capitol bugetar. Cheltuielile de personal la Servicii includ salariile personalului angajat de la Centrul de Informare (85.000 lei), dar şi cheltuielile cu combustibilul, piesele auto, buldo şi de tractor (70.000 lei). Totalul cheltuielilor S.F. a ajuns astfel la 3.675.560 lei.

Cheltuielile de capital

Acestui capitol i-a fost alocată suma de 742.000 lei. Obiectivele vizate pentru realizare au fost considerate prioritare pentru această perioadă. Astfel, se vor construi 7 monumente pentru aniversarea Centenarului Marii Uniri în centrele satelor populate, cu excepţia Ruginoasei şi a Bădilei, pentru care s-a estimat un total necesar de 50.000 lei. Alimentarea cu apă a primit 11.000 lei, construcţia Centralei Fotovoltaice, 21.000 lei, extinderea canalizării, inclusiv branşamentele (20.000 lei), achitarea datoriei la RMR pentru canalizarea de pe străzile Nuculeţ şi Muscel, unde trebuie montată şi o staţie de pompare (65.000 lei), montarea unor instalaţii care vor mări capacitatea staţiei de epurare la peste 35 mc (100.000 lei), reabilitarea FL IBU (255.000 lei) şi asfaltare/reabilitare DC 259 Ungureni-Borovineşti (475.000 lei, prin care se vor stinge datoriile către constructor), au întregit tabloul cheltuielilor materiale programate pentru 2018. Consilierii locali au votat proiectul de buget total în unanimitate.

Cereri, comentarii şi precizări

Vă prezentăm în continuare câteva din discuţiile purtate la şedinţa dedicată adoptării bugetului local. Consilierul local Vasile Gheorghiu a cerut explicaţii privind modul de folosire a maşinii primăriei, despre care bănuia că ar fi slujit şi altor scopuri decât destinaţia. "În scurt timp am să vă supun aprobării un regulament de folosire a mijloacelor mecanizate de care dispune primăria. Asta deoarece am avut fel şi fel de situaţii în care s-a cerut intervenţia buldoexcavatorului sau a tractorului - chiar şi de către dvs., consilierii - dar nu s-a plătit ceva pentru prestaţie, nici măcar combustibilul consumat. Voi propune ca mijloacele mecanizate să nu se deplaseze decât după ce solicitantul a achitat prestaţia, pentru că altfel nu putem reduce cheltuielile", a spus primarul Barbu. Când s-a discutat despre cele 7 monumente care vor marca Centenarul Marii Uniri, tot dumnealui a sugerat că se pot primi şi sponsorizări şi că numele celor care vor contribui pot fi trecute pe pisaniile de pe acestea.

"Observ că se dau în continuare bani la bisericile din comună, dar n-am văzut undeva sume alocate pentru paratrăsnetele despre care am tot vorbit anul trecut după ce a murit un om la noi. Dacă vă amintiţi, la ploaia de săptămâna trecută am avut şi manifestări ciudate ale naturii, căci a tunat şi a fulgerat în luna februarie", a constatat Vasile Ungureanu. "Vă asigur că la prima rectificare pozitivă de buget vom prinde şi poziţia asta. Până atunci, va trebui să luăm legătura cu nişte specialişti care să stabilească locurile cele mai potrivite pentru amplasarea acestor paratrăsnete". Tot Ungureanu a cerut ca la următoarea şedinţă de consiliu, contabilul Mihail Bărbulescu să prezinte o situaţie cu sumele încasate de la firmele care desfăşoară activităţi producătoare de beneficii pe teritoriul comunei, fără a exclude bisericile.

La rându-i, Marius Constantin Bărbulescu şi-a manifestat nemulţumirea că nu erau explicate foarte clar cheltuielile în proiectul de buget şi i s-a replicat că toţi consilierii locali primiseră documente privitoare la contul execuţiei bugetare pe fiecare an, începând cu 2014 şi sfârşind cu 2017, plus sumele prezumate pentru 2018. "Anul trecut am avut 14 sau 15 rectificări bugetare pozitive. Prin aprobările pe care le-aţi dat dvs., în calitate de consilieri, este clar că nu avem cheltuieli ilegale", a precizat primarul.

Prof. Andrei Grigorescu a solicitat primarului să programeze şedinţele de legislativ luând o marjă de rezervă de minim o săptămână până la sfârşitul lunii, ca să se evite situaţiile limită sau de încălcare a legii, în cazul în care s-ar impune reprogramarea. Vasile Ungureanu a propus să se stabilească o anume zi, pe modelul de la Curtea de Argeş, astfel încât să ştie fiecare ales local că - să zicem - în ultima zi de miercuri, joi sau de vineri a lunii, începând cu o anumită oră, trebuia să-şi rezerve timp pentru a participa la reuniunea Consiliului Local. Problema a rămas în dezbatere şi se aşteaptă propunerile, exceptând zilele de miercuri, când primarul a spus că are după-amiezele dedicate PNL, fiind vicepreşedinte judeţean.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It