Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:59

Şefii Consiliului Judeţean, o nouă întâlnire cu primarii argeşeni 

Preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu şi vicepreşedintele Ion Mînzînă, împreună cu o parte din aparatul tehnic al instituţiei, s-au întâlnit joi, 15 februarie, la Primăria Topoloveni, cu primarii din Boţeşti, Dobreşti, Beleţi-Negreşti, Priboieni, Leordeni, Bogaţi, Teiu, Răteşti, Căteasca, Negraşi, Mozăceni, Slobozia, Ştefan cel Mare şi Călineşti. Aceasta a fost a doua întâlnire zonală din această săptămână a conducerii C.J. Argeş cu primarii. Discuţiile au vizat în principal investiţiile pe care fiecare localitate doreşte să le realizeze în 2018, prioritizarea acestora şi sprijinul financiar pe care C.J. Argeş îl poate oferi. Suma ce va fi alocată de la instituţia judeţeană către UAT-urile din întregul judeţ este de 16 milioane de lei. De asemenea, s-a precizat faptul că din bugetul judeţului vor fi susţinute, acolo unde este necesar, cofinanţările pentru investiţiile accesate prin PNDL II, la nivelul judeţului Argeş fiind 151 proiecte, în valoare de peste 750 milioane lei. În plus, în cadrul aceleiaşi întâlniri, primarii au fost rugaţi să depună la C.J. Argeş justificările pentru banii alocaţi în 2017, li s-au prezentat ultimele noutăţi legislative legate de realizarea Planul Urbanistic General al localităţii şi au fost purtate discuţii legate de gestionarea deşeurilor la nivelul fiecărui UAT.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It