Singurătatea cetăţeanului ales, rătăcit în labirintul administraţiei publice
Aceasta a fost imaginea oferită de către dr. Jean Chefani la dezbaterea publică a bugetului municipal din data de 16 februarie. Ca un consilier local conştiincios, dumnealui a sosit cu câteva minute bune înainte de 10.00, ora proramată de primarul Constantin Panţurescu pentru debutul întâlnirii cu concitadinii. Ordonat cum îl ştim, şi-a ocupat locul obişnuit de la şedinţele de legislativ, a deschis geanta diplomat din dotare şi de acolo a extras o foaie de hârtie, pe care a studiat-o cu mare atenţie câteva clipe. Cei ce l-ar fi putut bănui că era o listă cu cei înscrişi la cabinetul său de medic de familie, pe care căuta numele colegilor liberali din consiliu, s-ar fi înşelat. S-a dovedit apoi că acolo îşi înscrisese ideile pe baza cărora avea să-şi fundamenteze intervenţia din cadrul dezbaterii. A stat cu spatele la sala în care luau loc participanţii şi era atât de absorbit de document, încât nici n-a auzit primul apel al unui coleg care-l chema să vină în mijlocul poporului, lăsând masa de consiliu la dispoziţia reprezentanţilor executivului. Până la urmă, a recepţionat apelul şi s-a conformat. Numai că intervenţia medicului consilier şi diagnosticele puse maladiilor cronice ale oraşului, aflate pe cale de acutizare, au cam fost de genul apendicitelor la vopseaua de pe mijloacele de transport din dotarea primăriei. Şi asta pentru că dom' doctor s-a dovedit a fi rămas cetăţeanul onest, ales să reprezinte interesele semenilor confruntaţi cu probleme reale, dar care nu poate "bunghi" reţeta legală potrivită măcar pentru ameliorarea lor, lăsând impresia că s-a rătăcit prin hăţişurile birocraţiei...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
