Poftim, kultur: "Satan is watching over you" şi "Fuck the Police!", pe Ruinele Sân Nicoară!

A trecut aproape un an de când ruinele Sân Nicoară au fost vandalizate de satanişti, iar chipul lui Scaraoschi tronează în batjocură pe zidurile monumentului istoric. Ba mai mult, vandalii completează din când în când "tabloul" odios cu noi însemne sataniste. Anul trecut, când au fost sesizate în legătură cu grozăvia, autorităţile locale au sărit ca arse de focul iadului şi au promis identificarea teribiliştilor şi pedepsirea lor. În replică, în mod ostentativ, fanaticii au adresat acestora lozinci de genul "Fuck the Police!" sau "All is corruption!", ca un autograf din graffiti, mânjind cu ruşine bătrânele ziduri ale fostei biserici. Din loc în loc, printre svastici, cifra diavolului 666 şi chipul lui Satan, mai răsar câteva inimioare cu iniţialele îndrăgostiţilor care frecventează Parcul Sân Nicoară pe post de "poligon de tragere". Deşi nu există un gard zdravăn care să delimiteze rămăşiţete şubrede ale monumentului, ruinele sunt totuşi împrejmuite de grămăjoare mici, cu moţ, care degajă un iz de-ţi mută nările şi îţi amintesc cumva de deviza născută pe câmpul de luptă al Mărăşeştilor, "Pe aici nu se trece!". Peisajul dezolant este completat de câteva PET-uri, prezervative folosite, chiştoace de ţigări, ambalaje şi alte mizerii. Ne întrebăm - retoric, evident - de când "şi-a băgat dracul coada" în Ruinele Sân Nicoară, câţi dintre mai marii Oraşului Regal au mers să vadă ce s-a ales de monumentul arhitectural ridicat prin secolul al XIV-lea?!... De-a lungul timpului, responsabilitatea în ceea ce priveşte edificiul a fost aruncată precum pisica dintr-o curte în alta, fără să pese cuiva de faptul că un monument atât de important pentru Prima Capitală a Ţării Româneşti a ajuns bătaia de joc a sataniştilor ce profită de somnul habarniştilor.

În 2002, Consiliul Local a luat decizia de a da în administrare Eparhiei Argeşului şi Muscelului Ruinele San Nicoară, cu obligaţia de restaurare a edificiului. După ce timp de 14 ani nu a fost demarată nicio lucrare pentru restaurare, în 2016, Primăria a hotărât să intre din nou în posesia monumentului istoric. Reprezentanţii Arhiepiscopiei declarau la vremea respectivă că au vrut să investească, au cheltuit bani grei pe studii şi proiecte, dar Primăria nu a putut pune la dispoziţie titlul de proprietate, cadastrul şi intabularea, astfel încât să se poată accesa fonduri europene. Aşa se face, că la ora actuală, nu ştie nimeni, concret, în responsabilitatea căruia dintre Constantini (Panţurescu sau Argatu) se află aceste ruine... Iar ruinele pot cânta hit-ul fetelor de la CITO Tigveni: "N-avem mamă, n-avem tată/ Suntem ale nimănui...". Păcat că o parte din identitatea istorică a fostei Cetăţi de Scaun, ridicată în vremurile noastre la rang de Oraş Regal, a ajuns din "blestemate pricini ale neştiinţei sau delăsării" într-un hal-nehal! Oare chiar nu se găseşte cineva să le reamintească versurile de început ale Imnului Naţional?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
