Şerban a ameninţat, din nou, cu demisia din legislativ - "Unde nu dă Dumnezeu, că' de când te lauzi cu placa asta zgâriată, ne-am săturat!"
Consilierul local Ion Şerban a fost şi rămâne una dintre vocile cele mai vii din şedinţele de consiliu local de la Curtea de Argeş şi nu numai. De cele mai multe ori critic la adresa conducerii administraţiilor publice care s-au succedat din anul 2000 până în prezent, indiferent dacă a fost în opoziţie sau în tabăra puterii - cum s-a întâmplat în trecutul mandat - a dovedit că ştie nu numai să apere interesele oamenilor, dar şi să propună soluţii concrete, unele chiar acceptate, pentru rezolvarea unor probleme. Spre uimirea multora, vineri, la dezbaterea publică a bugetului municipal 2018, a fost deosebit de conciliant cu primarul Constantin Panţurescu, încât unii se întrebau prin sală dacă nu cumva îşi făcuseră concediul împreună prin ţările calde, unde se făcuseră fraţi de cruce - pardon! - de semilună. Declaraţia sa de sprijin faţă de şeful administraţiei în execuţia proiectelor anunţate pentru anul în curs a fost asimilată uneia de vasalitate de către cei cărora, foarte probabil, le-o luase înainte. Şerban a fost însă destul de deştept ca la final să lanseze şi avertismentul că dacă se va mai pierde încă un an cu planuri rămase pe hârtie, va demisiona din calitatea de consilier local. Doi dintre aleşii locali pesedişti aflaţi în sală n-au pierdut ocazia de a-l persifla, semn că abia aşteptau să scape de el din legislativul unde i-a cam deranjat prin zona coastelor... Judecând prin prisma istoriei începută în anul 2000, cel în care Şerban şi Panţurescu intrau umăr la umăr în legislativ pe listele fostului ApR, dar mai ales după ce consilierul PAM ameninţase de mai multe ori că-şi ia jucăriile şi pleacă, dar n-o făcuse, cei ce speră să-l vadă demisionând, riscă să moară disperaţi!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
