Simpozion "Dragobetele - sărbătoarea dragostei la români", la Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii - Goleşti
Consiliul Judeţean Argeş şi Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii - Goleşti organizează joi, 22 februarie 2018, la orele 11.00, în Sala de conferinţe a Muzeului Goleşti, simpozionul judeţean cu tema: "Dragobetele - sărbătoarea dragostei la români".
A fost odată... de n-ar mai fi fost. Luna februarie este luna în care românii sărbătoresc iubirea. În centrul sărbătorii româneşti se află Dragobetele - flăcăul zburdalnic ce fura inimile fetelor. Muzeul Goleşti a lansat o provocare în care eroii nu au trăit fericiţi până la adânci bătrâneţi şi au arătat şi faţa tristă a iubirii. Astfel, vom afla împreună ce nu a mers şi de ce povestea de dragoste, care a început cu fluturi în stomac, s-a sfârşit altfel. La acest eveniment vor participa specialişti ai Muzeului Goleşti, elevi ai C.N. "Zinca Golescu" - Piteşti şi C.N. "Alexandru Odobescu" - Piteşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
