Dialoguri publice incredibile la dezbaterea de buget: "Da' cu capra, cum rămâne, dom' primar?..." "Care capră?!?..."
Discuţia s-a purtat la finalul dezbaterii publice a bugetului municipal 2018. Atunci, Mariana Preda, care locuieşte pe strada Victoriei, în vecinătatea cazărmii Batalionului 33 V.M. Posada, a crezut că era momentul potrivit să încerce rezolvarea unei probleme cu care se confruntă de câţiva ani buni cu mai mulţi dintre vecini. Aceştia se tot plâng de disconfortul provocat de caprele unei persoane ce deţine o proprietate în zonă, dar nu reuşesc să scape de mirosurile emanate de dejecţiile animalelor, care ajung până în stradă, pe trotuar, după cum aţi putut afla şi dintr-un reportaj publicat recent în ziarul nostru. După apariţia acestuia, am aflat că la faţa locului s-ar fi deplasat cineva de la Mediu, care i-a recomandat stăpânei caprelor să facă o groapă în care să se scurgă "produsele urât mirositoare" ale metabolismului caprinelor. Probabil că Mariana Preda bănuia că primarul Constantin Panţurescu era la curent cu situaţia şi a încercat să vorbească direct pe subiect, aşa cum auzise că-i plăcea şefului administraţiei municipale. Numai că dumnealui era paralel cu situaţia, deoarece atunci când a apărut reportajul din ziarul nostru era în vacanţă, peste hotare şi la revenire nu găsise cineva de cuviinţă să-l informeze ce se mai întâmplase prin urbe. Aşa că primarul a fost total surprins de întrebarea Marianei Preda. Dar, cu prezenţa de spirit care îi este proprie, "n-a stat capră" şi a întrebat uluit: "Ce-are capra cu bugetul?!?..." Hohotul de râs din sală a fost răspunsul primit de nedumerirea lui Panţurescu. Probabil că mai apoi a primit lămuririle necesare din partea viceprimarului Gabriel Jubleanu, care-i suplinise absenţa pe timpul vacanţei şi ştia foarte bine ce iarbă pasc caprele de pe strada Victoriei...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
