"Ajutaţi-ne să ne facem meseria în bune condiţii!"
Aceasta a fost una dintre principalele cerinţe formulate marţi de către tinerii medici specialişti autorităţilor locale, în cursul conferinţei de prezentare de la Spitalul Municipal. Purtătorul de cuvânt al discipolilor lui Hipocrate s-a dovedit a fi gastroenterologul Al Aghbari Kheri Mohamed Mahboub, căruia primarul Constantin Panţurescu i-a arătat o deosebită simpatie, ce dovedeşte preţuirea de care se bucură în ochii săi, după ce s-a convins în lunile de când se află la spitalul din Curtea de Argeş de valoarea sa ca medic şi de calităţile umane de care a dat dovadă. De fapt, doctorul a mărturisit în cadrul conferinţei de presă că l-a convins să opteze pentru actualul loc de muncă disponibilitatea dovedită de autorităţile locale - şi aici a punctat cu primarul Panţurescu şi cu fostul manager al unităţii spitaliceşti dr. Ionela Dăneţ - dar şi căldura sufletească a acestora, a colegilor şi mai ales a oamenilor din cadrul comunităţii locale. Pe toţi i-a caracterizat drept foarte buni! Dr. Al Aghbari Kheri Mohamed Mahboub a argumentat cu situaţia cu care s-a confruntat în Turcia, unde a lucrat numai două luni de zile la un spital foarte mare, pentru că nu i-au plăcut oamenii şi atmosfera de lucru creată acolo. "Practic am fugit, prin demisie!...", a precizat simpaticul medic cu origini pe alt continent, dar care dă semne că s-ar fi adaptat foarte bine printre români şi mai ales printre argeşenii ce par să-l fi adoptat foarte rapid împreună cu toţi colegii săi. Cea mai bună dovadă a încrederii cu care-i onorează beneficiarii serviciilor oferite pe aceşti noi specialişti de la spitalul nostru este faptul că numărul solicitărilor a crescut exponenţial în ultimul timp, după venirea dumnealor.
În plan profesional, medicii au cerut sprijin în dotarea cu aparatură de specialitate, insistând asupra faptului că la ora actuală se dispune de strictul necesar - cum a exemplificat situaţia specialistul oftamolog, dr. Roxana Elena Dordea. Situaţii similare au evocat doctorii Octavian Florin Nicolae (Ortopedie-Traumatologie) şi chiar noul şef al Secţiei Interne, dr. Remus Andrei Stoica. Dumnealui a ţinut să le mulţumească foarte călduros colegilor din alte specialităţi cu care colaborează foarte bine, astfel încât din colectarea informaţiilor culese în urma consulturilor medicale efectuate şi de aceştia, dignosticele pacienţilor săi pot fi stabilite mult mai precis. Primarul i-a informat că problema cu locuinţele medicilor este în curs de rezolvare, deoarece s-a primit din partea Ministerului Dezvoltării scrisoarea de finanţare a proiectului de construire a unui bloc de locuinţe în curtea spitalului, care le este destinat. "Valoarea finanţării este de 170 miliarde lei vechi şi, în funcţie de starea vremii, cred că în luna mai a acestui an vom porni lucrările de construcţie. În ceea ce priveşte dotarea cu aparatură medicală, ţin să vă anunţ, în premieră, inclusiv pe reprezentanţii presei locale, că avem un contract cu ministerul pentru aparatură în valoare de circa 2 milioane de euro, bani ce vor acoperi costurile dotărilor ce vor veni treptat, în perioada următoare", a declarat Panţurescu, susţinut de managerul unităţii, Viorel Popescu. S-a remarcat, de asemenea, faptul că medicii nou veniţi la Spitalul Municipal sunt originari nu numai din Argeş, dar şi din alte oraşe mai mari din România, precum Piteşti ori Craiova sau chiar din alte continente. Un bun exemplu a fost dat de către medicul cardiolog Alexandru Şerban State, care a avut contract cu unitatea din oraşul de baştină pe timpul rezidenţiatului şi s-a întors acasă, lângă părinţi şi prieteni, ca să-şi facă datoria faţă de comunitatea în care a crescut, a fost educat de părinţi şi profesori şi s-a format ca om responsabil. Primarul n-a omis să le dea de înţeles că argeşenii îi vor adopta cu dragă inimă pe toţi cei care vor să se integreze în comunitate, acordându-le preţuirea meritată. Marţi, la spital au fost prezenţi 9 dintre cei 10 doctori specialişti noi angajaţi de unitate, cu precizarea că sunt speranţe întemeiate ca în perioada următoare numărul lor să fie sporit cu alţi colegi. Consecinţa imediată ar fi aceea că la negocierile pentru noul contract de finanţare cu Casa de Sănătate, conducerea Spitalului Municipal din Curtea de Argeş va avea argumente pentru a obţine unul mai bun decât cel aflat acum în vigoare, obţinut în condiţiile în care aveam o lipsă acută de medici specialişti. Dă, Doamne!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
