"Nu suntem slugi la Financiar Urban!"
Acesta a fost strigătul de revoltă scos din adâncul sufletului de primarul din Pietroşani şi aruncat ca o acuzaţie fără echivoc în faţa lui Gabriel Moiceanu, preşedintele ADI SERVSAL. În fapt, primarii din nordul Argeşului sunt revoltaţi de maniera de colaborare cu operatorul judeţean de salubritate. Eugeniu Pătru care se plasează astfel alături de Virgil Baciu, de la Corbi, a fost unul dintre primii revoltaţi pe contractul încheiat de către ADI SERVSAL cu câştigătorul licitaţiei de delegare a acestui serviciu public, firma piteşteană Financiar Urban. Şi asta deoarece UAT-urile s-au trezit obligate să presteze servicii de colectare a abonamentelor locuitorilor la Salubritate pentru o firmă privată, folosind propriii angajaţi. Cum aceştia sunt plătiţi din banii contribuabililor, deci ai celor care sunt şi beneficiari ai serviciilor prestate de firma în cauză, situaţia se află - în cel mai bun caz - la limita legalităţii. Pe care Gabriel Moiceanu a invocat-o în propria-i apărare, afirmând că s-a procedat în spiritul şi litera legii din domeniu. Asta nu l-a convins pe Eugeniu Pătru, care fără a afirma că legea respectivă e făcută cu dedicaţie, ignorând alte acte normative, a spus că normal ar fi fost - din punctul său de vedere - ca Financiar Urban să fi încheiat contracte individuale cu fiecare beneficiar, care era obligat prin lege să contracteze astfel de servicii, tot aşa cum trebuie să-şi achite taxele şi impozitele. Firma, mai spunea primarul pietroşenean, trebuia să-şi fi trimis casierii în teren şi să încaseze contravaloarea serviciilor prestate, nu să se ajungă la situaţia ca banii să fie încasaţi de angajaţii primăriilor.
Preşedintele Consiliului Judeţean, Dan Manu, a reamintit celor prezenţi care i s-au alăturat prin vociferări puternice lui Eugeniu Pătru, că ADI SERVSAL este reprezentanta tuturor. Precizarea nu i-a potolit pe primarii revoltaţi, care au dat impresia că văd în Gabriel Moiceanu mai degrabă unul dintre cei mai aprigi susţinători ai intereselor firmei Financiar Urban. Pentru rezolvarea acestei situaţii delicate, preşedintele Manu i-a cerut lui Gabriel Moiceanu să convoace o întâlnire a primarilor cu conducerea firmei care asigură în Argeş serviciile de Salubritate şi respectarea normelor europene în domeniu. Aceasta ar trebui să se desfăşoare înainte de Colegiul Prefectural, dar e greu de anticipat cum se va soluţiona...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
