Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:57

"Mărţişorul satului, mărţişorul oraşului. Daruri pentru ziua mamei"

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti şi Consiliul Judeţean Argeş organizează miercuri, 28 februarie 2018, ediţia a VI-a a atelierul de creaţie mărţişoare cu tema "Mărţişorul satului, mărţişorul oraşului. Daruri pentru ziua mamei". Acţiunea se înscrie în categoria manifestărilor culturale consacrate tradiţiilor româneşti, instituţia noastră fiind gazda şi sursa de documentare a micilor creatori de mărţişoare. Pentru confecţionarea mărţişoarelor, se vor folosi doar produse naturale (boabe de porumb, fasole, grâu, flori presate ş.a.) şi materiale textile ecologice (câlţi, lână, pânză de in). "La ediţia din acest an vor participa elevi şi cadre didactice de la şcoli şi grădiniţe din judeţul Argeş. Cele mai ingenioase mărţişoare vor fi premiate şi, ulterior, etalate într-o expoziţie temporară care va putea fi vizitată până la 15 martie a.c. Vă aşteptăm!", a declarat managerul Iustin Dejanu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It