"Fiecare obiect îşi are povestea sa"
Centrul de Cultură "Brătianu" organizează miercuri, 28 februarie 2018, începând cu ora 11.00, o întâlnire cu elevii Şcolilor Gimnaziale "Vintilă Brătianu" şi "Constantin Brâncoveanu", ambele din Ştefăneşti. Încep, astfel, întâlnirile lunare cu elevii instituţiilor de învăţământ argeşene în cadrul proiectului educaţional "Fiecare obiect îşi are povestea sa", proiect ce se va desfăşura pe tot parcursul anului 2018. Tema propusă o reprezintă obiectele moştenite de la bunici şi străbunici, cărora, probabil nu le-au acordat o foarte mare atenţie. Elevii de la instituţii de învăţământ argeşene vor prezenta informaţii despre obiecte care aparţin familiilor lor şi care au valoare memorială, obiecte păstrate, cărora li se va face o descriere, se va prezenta provenienţa, modul de utilizare, dacă este cazul, punându-i astfel, pe copii, în legătură directă cu propriul trecut. Cele mai interesante şi complete prezentări vor fi publicate pe site-ul instituţiei, dar şi pe pagina de Facebook.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
