Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 00:59

Bugetul municipal a fost adoptat pe "repede înainte" în mai puţin de 10 minute!

 # Venituri 2018 - 34.302.550 lei
# "Noi, liberalii, nu vom vota acest buget!"
# "Am avut impresia că astăzi veţi da dovadă de raţiune..."

Bugetul municipal pentru 2018 "s-a născut" fără mari dureri, pe cale normală, într-un timp record şi fără să necesite cezariană, aşa cum se specula. Primarul Constantin Panţurescu îşi câştigase pe vremea când era consilier local faima de cel mai operativ preşedinte de şedinţă, după ce trecuse un buget în mai puţin de 5 minute. De atunci, ani la rând se făceau cărţile cu mare grijă, astfel încât să-i vină rândul să conducă şedinţele de legislativ municipal tocmai când se adopta bugetul. Şi îndeplinea aşteptările majorităţii celor ce voiau să scape repede de o astfel de sarcină. Aşa a făcut şi vineri, când timp de o săptămână, cât s-a discutat bugetul pe capitole, a netezit toate asperităţile, acceptând să discute toate propunerile de amendare formulate de consilierii din afara PSD, identificând şi soluţiile de finanţare a proiectelor propuse. Dar nu s-a lăsat la voia întâmplării şi a luat grijuliu măsuri de mobilizare a aleşilor locali, scurtându-le unora vacanţa la schi şi întârziindu-le altora plecarea. Astfel şi-a asigurat prezenţa a 18 din totalul de 19 consilieri municipali în mandat, deşi şedinţa nu era una ordinară, la care prezenţa ar fi fost obligatorie, ci extraordinară. Au semnat condica de prezenţă prezentată de Călin Budan următorii: Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu, dr. Jean Chefani (PNL); Ion Şerban, Marius Deaconu şi Ionel Păunescu (PAM); Gabriel Jubleanu, Maria Dicu, Răzvan Bădescu, Gheorghe Andreescu, Ana Maria Rovenţa, Viorel Popescu, Loredana Stancu şi Ştefan Dumitrache (PSD), de la care a absentat Anca Răduţu; Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ALDE); Bogdan Alexandru Dabija (UNPR). Au mai fost prezenţi managerii la AQUATERM şi SPU, Gabriel Nastea, respectiv Cătălin Nastea, directorul economic al primăriei, Gheorghe Florescu, precum şi secretarul UAT, Radu Chirca, directorii Marin Florea (SPPTO) şi Ioan Ghiţă (SPGC), şefa de la SPAS, Mariana Moise, alţi şefi de servicii sau compartimente ori angajaţi din cadrul primăriei şi, nu în ultimul rând - în public - preşedintele Organizaţiei Oamenilor de Afaceri Liberali din oraşul nostru, ing. Liviu Nicolae. 

Unanimitate la proiectele adiacente

Impresia generală era că majoritatea consilierilor locali abia aştepta să scape de sarcina votului, fiecare fiind decis asupra deciziei proprii sau de partid. Cum unii dintre ei nu puteau participa la ultimul act, chiar au apelat la Maria Dicu, preşedinte de şedinţă, să urgenteze discuţiile, pentru că aveau şi alte probleme de rezolvat. Totuşi, chiar şi obişnuitele glume care precedau astfel de şedinţe păreau un pic cam crispate, dacă se acceptă ideea că nu fusese alterat simţul umorului colectiv. Aşa s-a ajuns ca la ora 13.05, şedinţa să demareze şi să se încheie la 13.15, cu toate problemele rezolvate. După citirea ordinii de zi a şedinţei s-au aprobat la foc automat, în unanimitate, de către cei cu drept de vot, 3 proiecte de hotărâri ce vizau: validarea numărului maxim de posturi care se finanţează din fonduri publice pentru instituţiile şi autorităţile publice de interes local care funcţionează în municipiul Cutea de Argeş; proiectul "Creşterea eficienţei energetice a Spitalului Municipal" şi a cheltuielilor aferente; modificarea HCL nr. 95/2017 privind Inventarul bunurilor din domeniul public al municipiului Curtea de Argeş, însuşit prin HCL nr. 71/1999 şi atestat prin H.G. nr. 447/16 august 2002 (la poziţia 379). 

Patru consilieri s-au retras de la dezbatere

În momentul în care s-a ajuns la dezbaterea bugetului în vederea adoptării, patru aleşi locali s-au ridicat de la locurile lor pentru a părăsi sala. Decizia colectivă a fost impusă de prevederile legale ce vizează incompatibilitatea. Fără comentarii au făcut acest lucru trei dintre aceştia - Viorel Popescu, managerul interimar al Spitalului Municipal, omologul de la Muzeu, Ştefan Dumitrache şi directorul Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân", prof. Gheorghe Molea. În mod normal, dacă ar fi fost prezent şi directorul de la Liceul "Ferdinand I", prof. Anca Răduţu, ar fi trebuit să procedeze similar. Probabil că absenţa dumneaei se explică tocmai prin dorinţa de a evita o asemenea situaţie...

"Noi nu vom vota bugetul!"

Liderul Grupului Liberal şi al organizaţiei municipale, Cristian Mitrofan, a susţinut un scurt speech: "Ţin să-i mulţumesc public d-lui primar Panţurescu pentru faptul că a luat în considerare propunerile noastre de amendare a bugetului, care se regăsesc finanţate în forma finală a acestui important document administrativ. Însă, răspunzând cererilor membrilor, simpatizanţilor noştri, dar şi celor ale cetăţenilor din Curtea de Argeş ce s-au declarat nemulţumiţi de majorarea taxelor şi impozitelor locale, vă anunţăm că noi nu vom vota bugetul!" Declaraţia însoţită de cererea de a se consemna în procesul verbal împreună cu părăsirea sălii de consiliu de către cei patru aleşi locali l-a scos din sărite pe primar, care a avut un scurt dialog aprins cu Mitrofan, în urma căruia a concluzionat pe un ton uşor dezamăgit: "Am avut impresia că astăzi veţi da dovadă de raţiune, dar m-am înşelat..."

"Vom face şedinţă şi vom scoate toate amendamentele dvs.!"

După ce Mitrofan a părăsit sala, ştafeta a fost preluată de către vicepreşedintele liberal Mădălin Marinescu. Acesta a cerut oarecum imperativ secretarului Radu Chirca să confirme dacă toţi cei prezenţi au dreptul să voteze bugetul şi să se confirme acest lucru în procesul verbal de şedinţă. Reiterarea deciziei liberalilor de a nu vota bugetul l-a determinat pe primar să reacţioneze dur: "Vom face săptămâna viitoare o şedinţă în care vom scoate de la finanţarea din buget toate amendamentele dvs.!" Atmosfera s-a tensionat la vot, unde au fost pentru 11 consilieri locali şi au fost contra cei 3 liberali rămaşi în sală. La plecare, primarul Panţurescu şi-a exprimat regretul faţă de dr. Chefani că strada Luncilor va rămâne încă un an - cel puţin - neasfaltată, ceea ce l-a dezamăgit evident pe liberal. Vom reveni cu amănunte în ediţiile următoare ale cotidianului nostru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It