Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:12

Nene Ghiţă, mai uşor cu sarea şi nisipul, că murdărim parchetul!...

 Duminică după-amiază, traficul începuse să paralizeze în Oraşul Regal din pricina zăpezii care a căzut necontenit chiar de sâmbătă noaptea. Toate arterele de circulaţie erau acoperite cu omăt proaspăt aşternut în strat afânat peste ceva polei, astfel că maşinile înaintau anevoios şi toţi şoferii căscau ochii-n patru de teamă să nu se ducă pe bulevard precum sania pe derdeluş. Viteză de 20-25 de km/h, frâne liiineee, mişcări suave - sunt doar cele mai importante măsuri de precauţie şi de adaptare la condiţiile din trafic, care, însă, n-ar fi fost chiar atât de impunătoare dacă SPGC-ul nostru ar fi renunţat la somnul de frumuseţe de la prânz şi s-ar fi achitat de sarcini în mod conştiincios. La ora 17.47, singurul utilaj trimis în teren putea fi zărit în trecere prin dreptul Bisericii Bolniţa, având în funcţiune luminile de culoare galbenă şi deplasându-se şi el mai ceva ca ochiul mortului. În ceea ce priveşte restul arterelor, era greu să-ţi dai seama dacă fuseseră măcar pudrate pe ici, pe colo, cu o mână de sare şi o alta de nisip... Cert este că totul se prezenta alb, fin şi catifelat!... Nici pietonii nu se puteau lăuda c-ar duce-o mai bine, pentru că trotuarele nu fuseseră eliberate de omăt şi, indiferent pe unde ai fi ales să calci, tot la fel te împotmoleai în zăpadă. Cam acesta era tabloul feeric de la sfârşitul săptămânii. E drept că priveliştea, admirată de la geam, ne face să visăm, însă în trafic riscăm să trecem de la vis frumos la coşmar, mai ales dacă ne gândim la incidentele auto din ultimele zile. În altă ordine de idei, ne dorim ca şi directorul SPGC, Ioan Ghiţă, să fie în asentiment cu noi şi să pună preţ pe siguranţa cetăţenilor, fiindcă, la cum se prezentau lucrurile duminică... nu prea s-ar zice!... Probabil au secat rezervele de sare şi nisip sau se teme cumva să nu facă murdărie, că, deh, apoi tot el trebuie să cureţe. Asta deşi ar trebui să fie fericit că are de lucru şi ne poate dovedi operativitatea cu care se laudă de obicei...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It