Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:27

Expoziţie de mărţişoare la Spitalul Judeţean

 În fiecare an, elevii Secţiilor externe de Meşteşuguri ale Şcolii Populare de Arte şi Meserii Piteşti realizează, manual, mărţişoare tradiţionale. Clopoţei din lut, modelaţi cu migală de copiii din satele cu tradiţie în Olărit şi apoi pictaţi cu bucurie de colegii lor de la Clasele de Pictură, sunt printre cele mai apreciate mărţişoare realizate de cursanţii Şcolii Populare de Arte şi Meserii Piteşti. Flori de primăvară, animăluţe jucăuşe, linguri de lemn, pristolnice, butoiaşe din lemn, păpuşi, instrumente muzicale şi ii, toate miniaturale, broşe sau pandantive cu motive tradiţionale româneşti sunt concepute astfel încât să poată fi purtate tot timpul anului, nu doar în martie.

Unul dintre micuţii meşteri ne-a explicat şi care este diferenţa între mărţişoarele pe care le găsim în comerţ şi minunile care ies din mânuţele lor dibace: "Mărţişoarele noastre sunt făcute din materiale naturale - lemn, lut, seminţe, lână - şi au mult suflet. Le fac şi le ofer cu multă dragoste mamei mele, bunicilor mele, doamnelor profesoare şi prietenelor mele. Şi sunt primite şi purtate cu multă bucurie pentru că ştiu cât timp, migală, îndemânare şi pasiune sunt înmagazinate într-un mărţişor făcut de mine". 

O expoziţie cu mărţişoare realizate de cursanţii Secţiilor de Olărit şi Dogărit (Coşeşti), Sculptură în lemn (Hârtieşti, Valea Danului şi Domneşti), Ţesut-Cusut şi Păpuşi (Nucşoara, Recea, Corbeni şi Rucăr), Confecţionat Instrumente de suflat (Poienarii de Muscel) şi Împletituri nuiele (Recea) va fi organizată pentru câteva ore în holul Spitalului Judeţean Argeş, chiar pe 1 Martie, după care mărţişoarele vor fi oferite pacientelor internate şi personalului medical.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It