Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:11

La Primăria Curtea de Argeş, uşile sunt deschise pentru investitori!

Astăzi, în jurul orei 11.00, primarul Oraşului Regal i-a primit pe cei mai noi investitori, o familie de chinezi care pregăteşte lansarea unui magazin în vecinătatea Kaufland-ului. Constantin Panţurescu, alături de care s-a găsit viceprimarul Gabriel Jubleanu, a primit-o pe patroană, d-na Ni Jiang Jie, care a venit la întâlnire împreună cu soţul şi şeful de magazin prin intermedierea omului de afaceri local Vasile Minciună. Oaspeţii i-au informat pe conducătorii administraţiei municipale că intenţionează să deschidă înainte de Paşti un magazin de comercializare a obiectelor de îmbrăcăminte, încălţăminte, marochinărie, jucării şi nu numai, la cele mai mici preţuri. Foarte interesant pentru partea română a fost faptul că astfel se vor creea 10 locuri de muncă pentru argeşeni, din care 6 sunt deja ocupate. "Uşa mea vă va fi deschisă permanent şi vă voi sprijini cu tot ceea ce aveţi nevoie, în limitele legii, aşa cum procedez şi cu concitadinii. Suntem interesaţi să realizaţi afaceri bune, din care să beneficieze şi comunitatea locală", i-a informat primarul, făcându-i pe oaspeţi să se lumineze la faţă. Aceştia, prin intermediul însoţitorului Vasile Minciună, s-au interesat de actele pe care le pot obţine de la primărie pentru lansarea magazinului şi au primit toate lămuririle necesare. 

Din discuţiile purtate cu oaspeţii şi mai ales cu doamna - care s-a dovedit a fi cea mai vorbăreaţă în româneşte - am aflat că au venit din cel mai mare oraş al Chinei, Shanghai, adevărat megalopolis câtă vreme are circa 30 milioane de locuitori, deci mai mult decât întreaga populaţie a ţării noastre! Acesta, alături de Shenzhen şi Guangzhou, reprezintă veritabilul motor economic al marii ţări asiatice, din care s-a ridicat una dintre cele mai fascinante culturi străvechi ale omenirii. Dumnealor sunt de mai mult timp în România, iar tatăl patroanei are un magazin deschis în Piteşti. "Am venit aici pentru că suntem foarte aproape, chiar vecini...", şi-a explicat aceasta alegerea. După schimbul de amabilităţi şi cărţi de vizită, părţile s-au despărţit cordial, cu promisiunea de a colabora fructuos în perioada următoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It