Dumitrache nu participă, dar e pe fază!
Oricât ar părea de straniu la prima vedere, chiar aşa s-a întâmplat în şedinţa de consiliu în care s-au aprobat în unanimitate organigramele şi statele de funcţii de la instituţiile de cultură din Curtea de Argeş. Pentru Biblioteca Municipală n-au fost probleme deosebite, deoarece directorul Marian Ghiţă, cuminte şi discret - cum îl ştim - a luat loc în sală şi a asistat la dezbateri fără vreo emoţie deoarece nu interveniseră modificări faţă de anul trecut la vreuna dintre amintitele instituţii. Cristian Mitrofan, manager la Centrul de Cultură şi Arte, când s-a pus în dezbatere proiectul care-l viza, s-a ridicat de la masa de consiliu şi a anunţat că nu participă la dezbateri şi la vot. La fel a procedat şi amicul său, Ştefan Dumitrache, omologul de la Muzeul Municipal, care s-a ridicat de pe scaunul de consilier local, pentru a părăsi sala atunci când i-a venit rândul. Cu paşi măsuraţi, un pic târşiţi, ca un tip ajuns în amurgul vieţii deşi mai are destul drum de parcurs până acolo şi cu umerii parcă împovăraţi de toate greutăţile lumii contemporane, acesta s-a îndreptat spre uşa de ieşire zdrăngănindu-şi ritmic cheile de la brâu. În acel moment, "cârcotaşul" coleg Ion Şerban constata că din documentaţia înaintată lipsea componenţa Consiliului de Administraţie de la Muzeu, ceea ce nu se întâmplase la C.C.A. "Consiliul de Administraţie se schimbă anul acesta, dom' Şerban, de-aia nu i-am trecut componenţa!", s-a auzit replica tunătoare a lui Fane Dumitrache, de parcă ar fi fost marele preot al lui Burebista, Deceneu, pe Muntele Sfânt, Kogaion ori Sfântul Petru, păstrătorul cheilor raiului. Astfel a dovedit că şi dacă nu participă, e pe fază atunci când are interesul!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
