"Nu vă faceţi griji, vor veni şi banii!"
Mesajul liniştitor a fost transmis de către primarul Constantin Panţurescu aleşilor locali de la Curtea de Argeş în şedinţa ordinară din penultima zi a lunii februarie. Atunci a răspuns îngrijorării manifestate de către consilierul Ion Şerban în momentul în care s-a adoptat bugetul S.C. Salubritate S.R.L., prevăzut la o valoare estimată de 3 milioane lei. "Mie mi se părea normal să facem bugetul pe banii reali de care dispuneam efectiv, nu pe sume prognozate, ca să nu ne trezim în aer cu salariile în ultimul trimestru", a spus consilierul de la PAM, care face parte din Adunarea Geberală a Acţionarilor de la SPU şi care punea sub semnul întrebării siguranţa manifestată de directorul Cătălin Nastea. Acesta susţinuse că făcuse bugetul după nevoile reale şi îşi manifestase încrederea că totul se va rezolva prin ceva rectificări pozitive intervenite din a doua jumătate a acestui an. Şerban a rămas sceptic, invocând posibilitatea unei crize economice pe plan mondial, care s-ar putea resimţi destul de dur şi la noi. "Criza asta economică o vedem mai mult în temeri exprimate de politicieni la televizor. Eu n-am prea văzut să se plângă lumea de la noi... Nu vă faceţi griji, vor veni şi banii cu care vom completa necesarul acolo unde trebuie!" Gheorghe Andreescu a intervenit cu o remarcă uşor veninoasă la adresa adversarilor politici: "Staţi liniştiţi, că nu mai ajunge Traian Băsescu preşedinte!"
Liderul liberal Cristian Mitrofan i-a informat pe colegii din legislativ că a avut mai multe discuţii cu primarul din postura de manager la C.C.A. "George Topîrceanu" pe tema finanţării instituţiilor de cultură din municipiu şi ajunseseră la un acord conform căruia acestea să primească un buget minim de funcţionare la începutul anului, urmând ca apoi, în vară, să se facă - după rectificări - redistribuiri de sume pentru finanţările necesare desfăşurării activităţilor programate. "Astea sunt condiţiile: pornim cu un buget minim de funcţionare, e drept, dar real, nu cu unul ştiinţifico-fantastic!", a concluzionat Mitrofan. Primarul n-a pierdut ocazia să întărească declaraţia liniştitoare: "Banii care vor apărea pe plusurile din execuţia bugetară nu se vor pierde, îi vom folosi cu maximă eficienţă!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
