Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:11

Flacăra Centenarului ajunge la Curtea de Argeş, la mormântul Reginei Maria!

 

Joi, cu prilejul Zilei Internaţionale a Femeii, începând cu ora 15.00, la Mănăstirea Curtea de Argeş va avea loc evenimentul dedicat Reginei Maria a României, cea supranumită "Regina Soldat", datorită implicării sale active în ajutorarea răniţilor în Primul Război Mondial, devotată poporului său, care şi-a pus pe deplin amprenta în crearea României Moderne. Evenimentul, organizat în cadrul Centenarului Marii Uniri, se va desfăşura după următorul program: ora 13.30 - expoziţie de metaloplastie "Triada Unirii", autori Constantin Samoilă şi Constantin Băjenaru; ora 14.00 - lansare de carte "Regina Maria", ambele la Muzeul Municipal Curtea de Argeş; ora 15.00 - depunerea Flăcării Centenarului la Mormântul Reginei Maria a României; ora 15.10 - un TE DEUM oficiat de ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului; ora 15.50 - aprinderea lumânărilor la mormintele regale; ora 16.00 - evocarea personalităţii Reginei Maria a României şi a eroilor din Curtea de Argeş căzuţi în primul Război Mondial şi acordarea diplomelor centenare; ora 18.00 - Spectacol extraordinar "Regina Maria a României - Regina Soldat - Regina Modernă" - la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu". În cadrul acestui din urmă moment din programul amintit vor evolua următorii artişti: Orchestra "Doina Bascovului", George Nedelea, Veronica Dinu, Nicu Ion, Lucica Baciu-Bican, Graţian Bădescu, Daniela Leon-Cernea, Valentin Grigorescu, Elisabeta Turcu-Juverdeanu, Grupul vocal "Rapsozii Argeşului", Grupul vocal bărbătesc "Doruri Muscelene" şi Cristina Turcu Preda. Lor şi se vor alătura dirijorul Virgil Iordache, prezentatorul Rebeca Simion şi managerul Araxy Negoşanu. La final, toţi invitaţii vor cânta împreună "Noi suntem români!". 

Flacăra Centenarului a fost aprinsă în judeţul Argeş pe 24 ianuarie anul acesta, la Muzeul Goleşti, şi a fost depusă prima dată pe biroul Regelui Carol I, aflat la muzeu, aceasta urmând să poposească, simbolic, în fiecare localitate din judeţul Argeş, respectiv la Curtea de Argeş, mâine. În acest an, în cadrul Centenarului Marii Uniri, se cuvine să omagiem personalitatea Reginei Maria, cea despre care Robert D. Kaplan scria: "Regina Maria, mai mult decât oricine altcineva, s-a bătut pentru a asigura reîntoarcerea Transilvaniei, Basarabiei şi Bucovinei la România, la sfârşitul Primului Război Mondial. A dormit pe câmpurile de luptă ale celui de-Al Doilea Război Balcanic şi ale Primului Război Mondial, alături de soldaţii săi. Prin forţa de nezdruncinat a voinţei sale, această prinţesă britanică s-a redefinit pe sine însăşi ca româncă oferindu-le supuşilor săi o mai bună înţelegere a ceea ce urma să fie România decât oricare din viziunile celor care au urmat după ea."

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It