Aleşii nu pot avea calitatea de comercianţi!
Curtea Constituţională a decis marţi că parlamentarii, miniştrii, prefecţii sau primarii nu pot avea calitatea de comerciant persoană fizică. Prin această decizie, Curtea a admis, sesizarea de neconstituţionalitate formulată de preşedintele Klaus Iohannis privind legea care le permite demnitarilor să fie comercianţi persoane fizice. Anunţul a fost făcut la finalul şedinţei, de către preşedintele CCR, Valer Dorneanu. Potrivit unui comunicat emis ulterior de CCR, "în urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a admis obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că dispoziţiile Legii pentru modificarea Legii nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, sunt neconstituţionale, raportat la dispoziţiile art.1 alin.(3) şi (5) din Constituţie, potrivit cărora: <<(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.>> <<"(5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.>>"
Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică Preşedintelui României, preşedinţilor celor două Camere ale Parlamentului şi prim-ministrului. Curtea Constituţională a fost sesizată de preşedinte asupra acestei legi în 18 ianuarie. La data de 30 decembrie 2017, Parlamentul a transmis preşedintelui, în vederea promulgării, Legea pentru modificarea Legii nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
