Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 02:08

Programul de lucru al SPGC a fost aprobat în unanimitate

 

# Directorul Ioan Ghiţă va trebui să prezinte raport de activitate
# Juristul legislativului, Călin Budan, a fost acuzat că nu-şi face treaba
# "De ce vă plângeţi la mine de angajatul vostru?..."

Aşa cum era de aşteptat, Programul de lucru al SPGC din acest an a fost aprobat fără probleme vineri, în cadrul şedinţei extraordinare a legislativului. El fusese dezbătut în comisiile de specialitate ale Consiliului Local Curtea de Argeş de către cei care participaseră la acele şedinţe. Ca de obicei, Ion Şerban a insistat asupra necesităţii reparării străzilor care arată ca după bombardament acum, la ieşirea din iarnă şi a nominalizat dintre ele Despina Doamna. Apoi a cerut să se respecte ceea ce se hotărâse anterior, şi anume prezentarea unui raport de activitate al directorului Ghiţă, ca să se ştie clar dacă sunt sau nu restanţe la programul aprobat anul trecut. Această cerere a fost susţinută şi de alţi colegi, iar primarul i-a dat dreptate, ceea ce i-a întunecat fruntea de noi griji directorului de la SPGC. De fapt, Ioan Ghiţă arăta ca un om suferind sau ca un şofer care-şi rupsese autoturismul prin gropile de pe arterele oraşului. Dar a avut inteligenţa să nu comenteze, pentru că experienţa i-a demonstrat că până anul viitor multe se pot schimba sau - cel puţin - se pot uita...

Unii dintre consilierii care ce absentaseră la şedinţele de comisii din diverse motive - cele mai multe întemeiate pe cazuri de boală - s-au plâns că nu primiseră dosarele la timp. Primarul Constantin Panţurescu şi secretarul Radu Chirca i-au asigurat pe aleşii locali că documentaţiile fuseseră la dispoziţia lui Călin Budan încă de marţi. "Nu vreau să apar drept milog, cerând dosarul de şedinţă, ca să ştiu ce votez aici. Eu am intrat în posesia lui abia înainte să intru în sală, unde nu-l văd pe Budan, care trebuia să fie prezent. Tipul m-a minţit că e bolnav, l-am căutat la spital, dar nu era la perfuzii cum îmi trimisese mesaj, ci altundeva. Asta e bătaie de joc!", a izbucnit liberalul Mădălin Marinescu, susţinut şi de alţi colegi nemulţumiţi de modul în care-şi îndeplineşte Călin Budan sarcinile de serviciu ca secretar al legislativului municipal. Ei l-au acuzat că ar fi mai preocupat de organizarea unui raliu automobilistic decât de a-şi face treaba. "Budan nu e angajatul meu, ci al Consiliului Local. De ce vă plângeţi la mine de angajatul vostru?...", le-a închis gurile consilierilor locali revoltaţi pe Budan primarul Panţurescu, apelând la un argument de nerespins. Asta n-a exclus controversele dintre unii consilieri, iar pacea care părea să se fi instaurat între Ion Şerban şi Ionel Păunescu s-a dovedit a fi doar o falsă impresie, căci iar s-au contrat atât în şedinţă, cât şi după. Ambii sunt greu de înţeles câtă vreme par animaţi de cele mai bune intenţii în a-şi face datoria faţă de cei care i-au votat, dar nu pot accepta în ruptul capului faptul că fiecare vede o altă cale de străbătut pentru a atinge obiectivul. Asta dacă nu vor fi şi alte motive care pot să scape celui care nu cunoaşte toate dedesubturile. Oare din cauza asta să fi fost atât de supărat directorul Ghiţă?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It