Eveniment istoric în Argeş: semnarea documentelor oficiale de înfrăţire între Corbi şi Baimaclia!
# Semnatari vor fi primarii Virgil Baciu şi Anatolie Doibani
# Este primul act de acest gen semnat în judeţul nostru între comunităţi din România şi Republica Moldova
# Sunt aşteptaţi să participe alături de cetăţeni personalităţi politico-administrative de nivel local, judeţean şi central
Primarul Virgil Baciu este unul dintre cei mai înfocaţi partizani ai refacerii unităţii naţionale a statului român, prin revenirea tuturor copiilor săi risipiţi de valurile negre ale istoriei iscate de interesele duşmănoase ale străinilor la sânul patriei-mamă. În ultimii ani viaţa i-a facilitat cunoaşterea realităţilor din Moldova de peste Prut, unde a descoperit printre fraţii de sânge dorul de unire pentru care părinţii şi bunicii lor au avut de suferit prin surghiunurile reci ale Siberiei în care i-au trimis cei ce le-au ocupat samavolnic pământurile strămoşeşti. Ajuns primar la Corbi, a strâns şi mai mult legăturile cu fraţii din Republica Moldova, descoperindu-şi idei şi idealuri comune. Vizitele reciproce la evenimente comunitare au strâns legăturile frăţeşti, de sânge şi marţi se vor semna documentele oficiale ce vor consfinţi această stare de fapt. Primarul Baciu ne-a declarat următoarele cu privire la acest eveniment: "Având în vedere că în anul curent România sărbătoreşte Centenarul Marii Uniri de la 1918, proces istoric în urma căruia toate provinciile istorice locuite de români s-au unit în cuprinsul aceluiaşi stat naţional, prin unirea Basarabiei, a Bucovinei şi, în cele din urmã, a Transilvaniei cu Regatul României ducând la constituirea României Mari, am considerat împreună cu alţi oameni animaţi de sentimente patriotice că era cel mai potrivit moment pentru a da un exemplu. După cum ştiţi, de câţiva ani am strâns legăturile cu fraţii de sânge de dincolo de Prut, i-am găzduit la noi şi le-am întors vizitele la ei, descoperind nu numai că vorbim aceeaşi limbă, că avem aceeaşi credinţă, dar şi vise comune. Am căutat să procedăm la acest act de marţi prin respectarea prevederilor legilor în vigoare şi ţin să le mulţumesc colegilor din legislativul local de la Corbi care au aprobat propunerea mea, dar şi celor de la Baimaclia, care vor fi prezenţi la şedinţa solemnă prin reprezentanţii lor. Gestul nostru are valoare simbolică, deocamdată, dar sper să nu rămână singular în acest an şi în cei ce vor urma, în ciuda presiunilor contrare care, cu siguranţă, se vor manifesta. Eu trăiesc cu convingerea că nu numai într-un an ca acesta toţi românii responsabili au datoria sfântă să adopte ca al doilea imn Hora Unirii!"
Pe site-ul Primăriei Corbi a apărut vineri următorul anunţ: "În data de 20.03.2018, ora 14.30, în incinta Căminului Cultural din satul Corbi va avea loc şedinţa comună solemnă cu participarea membrilor reprezentanţilor celor două comunităţi, respectiv comuna Corbi, judeţul Argeş-România şi comuna Baimaclia, raionul Căuşeni-Republica Moldova, în care se va semna "Acordul de înfrăţire şi parteneriat", precum şi DECLARATIA DE UNIRE, simbolică, a Basarabiei cu ţara mamă România. Evenimentul mai sus menţionat este deschis participării tuturor românilor care îşi iubesc ţara şi neamul, reprezentanţilor parlamentului, guvernului, partidelor politice, ai altor autorităţi publice locale, judeţene şi naţionale, mass-mediei etc.
PRIMARUL COMUNEI CORBI,
Baciu Virgil"
Primarul din Corbi este recunoscut ca fiind unul dintre patrioţii care n-au ezitat să participe conducând delegaţii de consăteni la marşuri ale unirii, iar la "Rapsodia păstorească" de anul trecut, la care au participat şi fraţi din Moldova de peste Prut, imnul evenimentului a fost "Nu ne vindem ţara!". Concluzionând, toţi cei ce gândesc similar sunt aşteptaţi la Corbi, în 20 martie, de la ora 14.30, pentru a lua parte la un eveniment istoric şi a putea să le povestească nepoţilor cândva, cu mândrie: "Şi eu am fost acolo!..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
