Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:35

Se conturează un dezastru ecologic: Curtea de Argeş, sub asaltul mizeriilor

În ultimul timp s-au înmulţit reclamaţiile concitadinilor care mai au un dram de simţ al responsabilităţii şi nu pot rămâne imuni la agresiunea provocată de depozitarea necontrolată a gunoaielor şi deşeurilor menajere. Din păcate, dincolo de înregistrarea lor de către oficialităţi, nu se întâmplă mare lucru, pentru că situaţia pare să se permanentizeze, iar cei ce comit asemenea atentate la mediu rămân nevăzuţi, necunoscuţi. La sfârşitul săptămânii trecute, consilierii Ion Şerban şi Ionel Păunescu, de la PAM, care - după cum spuneam - vor binele comunităţii chiar dacă aleg căi diferite, ce-i pun uneori în poziţii divergente, s-au deplasat în zona Stadionului Municipal, descoperind pe drumeagul de pe taluzul malulului lacului de acumulare o grămadă de mizerii aruncate aiurea. Asta ca să nu mai spunem că lacul pare destul de colmatat şi invadat de vegetaţie specifică, deşi primăvara încă pare să mai amâne venirea pe meleagurile noastre până când se va învrednici cineva să  facă ordine şi curăţenie în zonele afectate, care sunt destul de multe pentru a transforma Oraşul Regal într-unul sufocat de mizerii atunci când îşi va face simţită prezenţa şi căldura. Ca de obicei, cei doi s-au confruntat cu dilema ce ţine de nebuloasa administrării acelui drum. Din auzite, au aflat - la nivel de zvon sau, dacă preferaţi, de bârfă - că după un control al reprezentanţilor de la Garda de Mediu s-ar fi dat nişte amenzi şi s-ar fi stabilit ca termen 1 aprilie pentru a se face curăţenie. Numai că n-a precizat cineva care a fost entitatea sancţionată sau cui i s-a stabilit acel termen limită. Ion Şerban spunea că a trimis un e-mail ministrului Mediului, Graţiela Leocadia Gavrilescu, căruia i-a ataşat şi nişte imagini sugestive şi că aşteaptă reacţia la sesizarea formulată. Ionel Păunescu a mers la primarul Constantin Panţurescu pentru a-l informa asupra a ceea ce exista în zona Stadionului, unde urmează să se construiască aşteptatul Centru de înot. Acum se aşteaptă ca personalul de specialitate din aparatul primarului să-şi justifice existenţa şi salariile mărite anul trecut prin elucidarea acestei situaţii. Dar n-ar fi de mirare nici o declinare a responsabilităţii, posibilitate la care reprezentanţii autorităţilor de orice grad nu ezită să apeleze de fiecare dată când le este deranjată liniştea cotidiană în care se aşteaptă plata lunară a salariilor... Şi în timp ce sesizările nu au finalitatea normală, lipsa de educaţie, inclusiv pentru muncă, permite unor infractori de mediu să atenteze la sănătatea comunităţii fără să se teamă că vor plăti pentru faptele lor. În aceste condiţii, s-ar cuveni să se facă odată pentru totdeauna curăţenie dacă vrem să însănătoşim mediul şi să-l transmitem curat copiilor şi nepoţilor noştri!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It