Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:34

Asociaţia Mărginimea Sibiului se pregăteşte pentru Centenarul Unirii

În 16 martie, primarul din Brăduleţ, Evlampie Alecu, a trecut munţii, ajungând la Săliştea Sibiului. "Vineri am participat la o întâlnire a membrilor Asociaţiei Mărginimii, din care fac parte comunităţi locale din Sibiu, Argeş, Gorj şi Vâlcea. Toate sunt unite prin legături istorice de sânge, după ce o parte dintre oierii transilvani au plecat în exil acum mai bine de 300 de ani, pentru a scăpa de asuprirea austriacă, căutându-şi adăpost în comunităţile subcarpatice din fosta Ţară Românească. Aşa au ajuns la noi şi la Corbi, comunităţi care facem parte deocamdată din acea asociaţie. De fapt, sunt mai multe, pentru că în destule dintre comunele noastre găsim sate botezate Ungureni, întemeiate de cei care se pribegiseră de prin locurile natale. Legăturile sufleteşti şi nu numai s-au păstrat şi, iată, noi suntem prezenţi la evenimentele din Mărginime, tot aşa cum sunt şi ei la ale noastre. Ultima întâlnire a membrilor asociaţiei a fost dedicată conturării unui program comun prin care vom cinsti Centenarul Marii Uniri de la 1918. Spre exemplu, s-a propus ca fiecare comunitate din asociaţia noastră să fie reprezentată la Alba Iulia de Ziua Naţională de către o pereche de tineri înveşmântată în port tradiţional specific, pentru că trebuie precizat: scopul nostru este să promovăm valorile perene - datini, port, dans şi cântec - şi nu să facem politică sau afaceri. La întâlnirea de la Săliştea Sibiului s-au avansat şi s-au dezbătut mai multe idei, iar decizia finală asupra programului se va lua prin vară, când vom vedea şi de ce buget vom dispune prin contribuţiile membrilor, ca să putem face ceea ce ne propunem. Asta pentru că una e să-ţi doreşti şi alta să poţi să faci!", a concluzionat primarul din Brăduleţ.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It