Apa - prioritate zero la Poienarii de Argeş, în 2018!
Vă informam cu câtva timp în urmă despre întâlnirile pe care le-a avut luna trecută cu primarii preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu. Printre altele, dumnealui le-a cerut să nominalizeze câte un obiectiv prioritar pentru anul în curs. Dragoş Boncea, de la Poienarii de Argeş, a optat pentru finalizarea lucrărilor la alimentarea cu apă, inclusiv extinderile de reţea, care ar rezolva circa 98-99% problema pentru comuna sa. Şi nu e lucru de glumă, dacă luăm în calcul seceta care exista înainte să preia acesta trecutul mandat secondat de către viceprimarul Cornel Panţeru!
În aceste zile în care se aşteaptă primăvara, autorităţile locale şi-au concentrat atenţia asupra salubrizării, acţionând concentrat în sectoarele sensibile împreună cu cetăţenii şi cu cei datori să facă muncă în folosul comunităţii. Aceştia din urmă sunt destul de puţini - o mână de oameni. În fapt, sunt 2 cărora le-au fost transformate amenzile în zile muncă şi 3 beneficiari de ajutoare sociale acordate în conformitate cu prevederile Legii 416. "Aşteptăm ca vremea să se stabilizeze pe condiţii bune de muncă pentru a demara finalizarea lucrărilor la investiţia de circa 8 miliarde lei vechi în reţelele de apă de la Ioaniceşti - mai precis la extinderea spre cătunul Pietriş - şi la Tomuleşti. În fapt, ar mai fi de rezolvat racordarea instalaţiilor la energie electrică, pentru că avem în vedere staţia, inclusiv repomparea impusă de condiţiile de relief. Dispunem de avizele necesare pentru a pune în funcţie Gospodăria de apă. Atunci când vom încheia acţiunea va mai rămâne de rezolvat problema a vreo 3-4 case, pe care sigur nu le vom lăsa în aer, căci avem soluţii. Considerăm că astfel ne-am achitat de una dintre obligaţiile asumate în ultima campanie electorală, urmând să ne focusăm atenţia spre alte priorităţi. Acestea sunt impuse de realitatea imediată creată de dezvoltarea locală realizată în ultimii ani, care ne-a permis să atragem investitori, astfel încât s-au creat locuri de muncă peste necesităţile locale. De fapt, acestea nu erau foarte mari, întrucât mulţi dintre tinerii noştri au plecat cu ani în urmă la muncă în străinătate. Acum, spre bucuria noastră, constatăm că unii încep să revină spre vetrele părinteşti, îşi construiesc case şi chiar pun bazele unor afaceri. Spre exemplu, o familie de localnici care a lucrat ani de zile în Anglia, a cumpărat pământ şi utilaje şi plănuieşte să pună pe picioare o exploataţie agricolă, exemplu pe care sperăm să-l urmeze şi alţii", a concluzionat primarul Dragoş Boncea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
