"Johnny Lo Bello" Ghiţă e zgârcit cu sarea!
Iarna nu se îndură să ne părăsească încă, deşi, iată, mai sunt numai 3 săptămâni până la Sfintele Sărbători Pascale. A nins iarăşi şi, chiar dacă peste Oraşul Regal n-a căzut o cantitate mare de zăpadă, traficul a fost îngreunat. Asta pentru că directorul SPGC, Ioan Ghiţă, ocupat peste măsură cum îl ştim, nu s-a mai învrednicit să dea cu sare "pe ici, pe colo, prin punctele esenţiale", iar şoferii au trebuit să se descurce!... Azi dimineaţă, în timp ce acesta se pregătea intens pentru rolul de vedetă internaută, în Curtea de Argeş se înainta anevoios pe carosabil, pentru că nu se deranjase nimeni să azvârle o mână de sare. De fapt, aşa a cam fost toată iarna... Probabil, cum din punct de vedere calendaristic sezonul rece a trecut şi, considerând că pe hârtie totul e în regulă cu consumul, nea' Ghiţă face economie, ca să aibă material pentru viitor, căci cine ştie ce urgie albă ne paşte prin lunile aprilie sau mai, atunci când se vor scutura florile din pomi?... Altfel, ne-ar fi greu să credem că la SPGC s-a ajuns la un asemenea nivel de sărăcie încât până şi sarea să fie raţionalizată! Sau este vorba despre cu totul altceva, ce scapă oamenilor de rând, neiniţiaţi în reţele derapante???...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
