Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:25

S-a depus documentaţia pentru Centrala Fotovoltaică de la Valea Iaşului

În data de 16 martie, primarul Nicolae Barbu a fost la Bucureşti cu o misiune foarte importantă, despre care a declarat în exclusivitate pentru ziarul nostru: "Am depus la ANRE solicitarea pentru obţinerea licenţei care să ne permită obţinerea certificatelor verzi, după punerea în funcţiune a Centralei Fotovoltaice de pe Izlazul Nuculeţ. Acum trebuie să aşteptăm decizia care poate veni în termenul legal de 30 zile, ceea ce ar însemna că pe la mijlocul lunii mai vom şti cum stăm. Bineînţeles că în această perioadă putem fi invitaţi să facem anumite clarificări, aşa cum se întâmplă de obicei în astfel de cazuri. Sperăm să trecem cu bine şi peste acest prag, astfel încât să putem intra în producţia de energie electrică neconvenţională şi să ne diminuăm cheltuielile din acest sector cel puţin la jumătate. Asta în ceea ce priveşte consumurile de la instituţiile publice, nu în ceea ce priveşte sectorul particular. Este vorba despre primărie, unităţi şcolare, cămine culturale, Centrul de Informare Turistică, Dispensarul Uman, iluminatul public ş.a.m.d.".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It