Primul pas spre civilizaţie - acoperirea nevoilor!
Acesta este principiul pe care se bazează conducerea administraţiei publice locale de la Poienarii de Argeş. Primarul Dragoş Boncea, care a trăit şi a muncit ani de zile în străinătate, având ocazia să vadă cum arată civilizaţia occidentală, a revenit acasă cu gândul de aduce facilităţile absolut normale la dispoziţia consătenilor cărora proasta gospodărire a lucrurilor le-o interzisese până atunci. Şi a făcut echipă cu viceprimarul Cornel Panţeru, cu care a avut satisfacţia de a constata că nu munceau în zadar. În numai câţiva ani de zile, faţa comunei s-a schimbat în bine, asigurându-se utilităţi precum alimentarea cu apă sau o reţea rutieră modernizată prin asfaltări şi nu numai. Pe la începutul acestui an, primarul Boncea mărturisea că avea în plan modernizarea staţiilor de autobuz din localitate, cu sprijinul sponsorilor, de care a ştiut să se apropie convingându-i de bunele intenţii, astfel încât să nu vorbească precum Moise în pustiu atunci când are probleme de rezolvat. "Problema celor 3 staţii de autobuz de pe DJ 678A este ca şi rezolvată graţie sprijinului acordat de către sponsori. Am cumpărat modelele standardizate şi se montează pe amplasamente aranjate astfel încât să fie călătorii feriţi de eventuale accidente. Spun aceasta deoarece acest drum este foarte circulat de când au apărut unele dificultăţi pe cel spre Piatra". Tot de la primarul Dragoş Boncea am mai aflat şi de obiectivul prin care se vizează construirea unui pod peste Pârâul Bolanului, care va face legătura între satul Ceaureşti şi cătunul Cătăneşti. "Problema cu care ne confruntăm acolo ţine de faptul că riveranii au mari probleme în perioade cu precipitaţii abundente, cum s-a întâmplat în ultimul timp. Atunci volumul de apă de pe pârâul respectiv creşte extrem de mult şi traversarea prin vale se poate face numai cu autovehicule cu garda la sol înaltă. Noi avem deja gata un proiect, pentru care va trebui să găsim finanţarea fără de care nu-l putem demara. Suma nu este de neglijat, pentru că se cifrează între 4 şi 5 miliarde lei vechi, deoarece vrem să facem un lucru solid, care să rezolve problema pe timp cât mai îndelungat. Vom cere sprijin la organele administrative de la judeţ şi de la minister şi sper să găsim înţelegerea aşteptată, aşa cum s-a mai întâmplat când a fost vorba despre necazuri cu care se confruntau oamenii", a spus primarul din Poienarii de Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
