ICE AGE - DEZGHEŢUL, în cartierul Posada!
În weekend, cartierul Posada s-a transformat fără voia locatarilor sau a celor care-l tranzitau într-o mică Veneţie. Strada din zona fostului sediu al Trustului de presă ARGEŞ EXPRES era complet acoperită de apă şi zăpadă fleoşcăită, iar circulaţia în zonă era un adevărat calvar. Dacă erai pieton şi te lovea ghinionul să te afli în zonă, aveai la dispoziţie două variante. În cazul în care stăteai bine la capitolul echilibristică şi te puteai strecura pe aşa-zisul trotuar, proiectat parcă pentru furnici, şi el plin de zăpadă, luai zidul actualului supermarket în braţe, şi, înarmat cu răbdare, reuşeai într-un final să ajungi "pe uscat". E drept, îţi trebuia şi puţin noroc încât să nu te stropească (prea tare) maşinile care creau adevărate fântâni arteziene în urma lor. A doua variantă, mai rapidă, era să-ţi iei inima în dinţi şi să "înoţi" efectiv prin apa ce trecea în unele locuri de genunchi. Partea "bună" în toată această treabă era că gropile imense, craterele uriaşe din zona Posada, unde-ţi rupi maşina în bucăţi, au fost acoperite de apa şi zăpada care atenuează cumva contactul cu roţile maşinii. Luaţi cu... sare, domnule Ghiţă, şi dacă tot ne-aţi transformat Oraşul Regal într-o a doua Veneţie, nu vreţi să ne puneţi la dispoziţie şi niste gondole pentru a ne facilita transportul?!... Sau poate un spărgător de gheaţă, 'că poate-l găsiţi la ofertă pe SEAP, pentru că situaţia se regăsea cam prin toate cartierele municipiului!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
