Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:36

"Salvaţi Copiii" a donat Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti un echipament de peste 16.000 euro

 # În Argeş se va înfiinţa un Centru de Oncologie!

Miercuri, organizaţia "Salvaţi Copiii" România a donat Spitalului Judeţean de Urgenţă Argeş un echipament de îngrijire intensivă nou-născuţi, respectiv o masă radiantă cu modul de resuscitare pentru salvarea copiilor născuţi prematur, în valoare de peste 16.000 euro. Aceasta a fost a cincea donaţie pe care "Salvaţi Copiii" a făcut-o Secţiei de Neonatologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti. Organizaţia a mai donat un ventilator pentru suport respirator, un ecograf performant pentru bebeluşi şi două incubatoare. La eveniment au participat Gabriela Alexandrescu - preşedinte executiv "Salvaţi Copiii" România, Amalia Năstase - ambasador al campaniei de reducere a mortalităţii infantile "Salvaţi Copiii" România, Dumitra Sima - preşedinte "Salvaţi Copiii" - filiala Argeş, Constantin Dan Manu - preşedintele C.J. Argeş, Adriana Molfea - manager interimar Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti şi dr. Mihaela Vintilă - şef Secţie Neonatologie Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti. 

Cu această ocazie, preşedintele Manu a mulţumit conducerii "Salvaţi Copiii" România prezente la Piteşti pentru buna colaborare pe care a avut-o cu Spitalul Judeţean Argeş şi a reamintit faptul că sănătatea reprezintă o prioritate pentru instituţia pe care o conduce: "Anul 2017 a fost al proiectelor pentru Consiliul Judeţean Argeş, iar 2018 este anul implementării şi finanţării acestora. Dintre acestea, o mare parte vizează sănătatea şi Spitalul Judeţean de Urgenţă, pentru care avem proiecte semnate, atât cu finanţare europeană, cât şi cu finanţare naţională sau judeţeană - consolidarea şi reabilitarea, extinderea spitalului, modernizarea Unităţii de Primiri Urgenţe şi a Ambulatoriului de specialitate. Ca o noutate, pot comunica faptul că Secţia ATI a Spitalului Judeţean a primit şi va primi, în perioada imediat următoare, aparatură medicală de câteva milioane de euro de la Ministerul Sănătăţii. Mă refer la aparatura specifică acestei secţii, monitoare, defibrilatoare, dar şi modernizarea şi dotarea unei săli de operaţii cu aparatură de ultimă oră. Reamintesc faptul că urmează să vină, tot aici, RMN-ul, iar la Spitalul de Pediatrie a sosit deja computerul tomograf. Tot la Piteşti vom avea un Centru Regional de Radioterapie în sfera oncologică, pentru care avem deja aprobarea de la Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică de la Viena. De asemenea, Comisia Naţională de Oncologie ne-a dat o veste foarte bună, legată de înfiinţarea unui Centru de Oncologie în România, şi anume în Argeş. În Europa sunt 17 astfel de centre, iar în România nu avem niciunul. Urmează ca în perioada următoare să vină în judeţ o comisie de la Ministerul Sănătăţii pentru a face o analiză pe acest subiect. Suntem în egală măsură preocupaţi şi de prevenţie şi de educarea şi informarea copiilor. Astfel, în luna iunie vom organiza o conferinţă naţională cu tema <<Un copil sănătos este un copil educat>>, ce va avea două coordonate: educaţia medicală în şcoală şi implicarea comunităţilor locale în medicina comunitară. Vor participa personalităţi din lumea medicală naţională, dar şi reprezentanţi ai Guvernului". După această întâlnire, preşedintele Dan Manu a mers la Spitalul de Pediatrie pentru a vedea în ce standiu se află lucrările privind instalarea computerului tomograf.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It