Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:33

Primăria Valea Danului a fost dată în judecată de ROMSILVA

"Ne-am trezit că am fost chemaţi în faţa instanţei de către ROMSILVA pentru un litigiu vizând 609 ha teren împădurit din zona montană, pe motiv că l-am fi primit fără să fi făcut pe deplin dovada că ne aparţinea. Am rămas uimit, deoarece, spre exemplu, la Marginea există autoritatea faptului judecat şi o sentinţă care este favorabilă comunităţii noastre. Nu mai zic că ROMSILVA, care are calitatea de administrator al acelor zone împădurite, a fost împuternicită de către Ministerul Finanţelor să ne dea în judecată. Ceea ce este mai dur pentru noi este faptul că practic ne blochează pentru 2 sau 3 ani, pentru că de acolo puteam obţine masă lemnoasă prin tăierile de igienizare şi regenerare a pădurii, care putea fi valorificată în folosul bugetului local. Pe de o parte noi pierdem bani ce puteau fi investiţi în lucrări de dezvoltare, iar pe de alta, cât timp durează procesul, nu se vor putea executa lucrările obligatorii care au drept scop păstrarea sănătăţii pădurii. Ne convine sau nu, acum trebuie să ne judecăm!", a concluzionat primarul Vasile Preda. Pe de altă parte, s-a reuşit o înţelegere amiabilă cu o firmă specializată care să facă ridicările topo şi studiile necesare întocmirii documentaţiei pentru un proiect prin care se urmăreşte modernizarea a două drumuri de pământ fără a primi bani până în momentul în care proiectul va primi finanţarea pentru execuţie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It