Recomandări pentru directorul Cătălin Nastea: "Nu mai faceţi muncă în folosul comunităţii...
... Încercaţi pe cât posibil să faceţi doar lucrări autorizate şi plătite!" - a izbucnit Ion Şerban în plenul şedinţei A.G.A. de la Salubritate Publică Urbană. Acesta s-a declarat foarte deranjat că angajaţii din subordinea lui Cătălin Nastea participau la deszăpezire, activitate care intră în atribuţiile SPGC-ului condus de către Ioan Ghiţă. Consilierul local Gheorghe Andreescu i-a replicat prompt: "Aşa, aşa, încurajaţi-i să nu mai facă nimic!". Cătălin Nastea şi-a justificat decizia prin faptul că era o urgenţă pentru cetăţeni şi cum în condiţiile create de iarnă nu putea face activitate de salubrizare a străzilor, a căutat să le dea de lucru oamenilor săi. Viceprimarul Gabriel Jubleanu l-a susţinut în sensul că nu poate plăti oamenii ca să stea cu braţele încrucişate. Cristian Mitrofan, fostul viceprimar, a punctat foarte exact situaţia: "Şerban are dreptate. Tehnic şi legal, aveţi şi dvs. dreptate. Dar nu este deloc normal ca unii să fie plătiţi şi alţii să muncească neplătiţi!" Deşi n-a făcut precizări, era clar că plătiţi erau subordonaţii lui Ghiţă, şi neplătiţi - cei ai lui Nastea. Colegul său liberal Mădălin Marinescu a fost şi mai aspru: "Şi eu am un S.R.L., astfel că vă rog să faceţi profit. Nu este normal să acţionaţi ca un serviciu public! Când spun asta, plec de la faptul că am înţeles că n-aţi fost lăsaţi să faceţi bani din servicii prestate către terţi..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
