Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:34

Patru primari liberali argeşeni la Chişinău

Iniţiatorul înfrăţirii unor localităţi argeşene cu comunităţi de peste Prut, primarul Virgil Baciu, s-a ţinut de cuvânt şi duminică, în 25 martie, a ajuns la mitingul de la Chişinău, la care au participat, conform declaraţiilor sale, circa 100.000 de oameni, pentru a sărbători împlinirea a 100 ani de la Unirea Basarabiei cu ţara-mamă România. Dar n-a ajuns acolo singur, ci şi cu viceprimarul său, Dan Aldea, cu consilierul local Ilie Groşanu, cu localnicul Cristian Savu, soţul Anei Oliveira şi cu primarii Nicolae Barbu (Valea Iaşului), Gabriel Popa (Albeştii de Argeş) şi Dragoş Boncea (Poienarii de Argeş), alături de care s-a regăsit omul de afaceri Dan Vasile. "Am fost singurii argeşeni care au ajuns la Chişinău. Acolo au fost prezenţi mulţi români din toate zonele ţării, care simt cu adevărat româneşte, ca noi", ne-a declarat primarul din Corbi. De remarcat ar fi faptul că toţi au fost aleşi în fruntea unor liste de candidaţi liberali, însă Virgil Baciu este acum independent, dar gândeşte la modul cel mai liberal cu putinţă.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It