Albeştii de Argeş vizează înfrăţirea cu Coşcalia
Primarul Gabriel Popa, care a fost duminică la Chişinău, ne-a declarat în 27 martie, ziua Unirii Basarabiei cu Regatul României în anul 1918, că intenţionează să introducă pe ordinea de zi a şedinţei de legislativ de săptămâna viitoare un proiect de hotărâre pentru înfrăţirea comunei pe care o conduce cu Coşcalia, comunitate de peste Prut. "Am discutat de principiu cu primarul de acolo, Elena Eşanu, la Corbi, în 20 martie, posibilitatea încheierii acestui act şi acum mizez pe patriotismul colegilor din consiliu pentru necesara aprobare. Din câte am înţeles, este vorba despre o localitate situată în raionul Căuşeni, la 30 km de centrul administrativ al acestuia şi la 61 km de Chişinău, care este atestată documentar încă din anul 1855. La recensământul de acum 14 ani avea 817 gospodării casnice în care trăia o populaţie de 2.223 persoane, din care 50,65% erau bărbaţi şi 49,35% femei. Distribuţia etnică se prezenta în felul următor: 98,92% moldoveni, 0,49% ruşi, 0,40% ucraineni, 0,09% bulgari şi 0,09% alte etnii", ne-a declarat primarul Popa. Comuna s-a făcut cunoscută în lume prin gestul unui localnic în vârstă de 25 ani, Anatol Tăbârnă, care lucra în Rusia şi a vrut să cheltuiască într-un mod original banii câştigaţi, circa 40.000 lei, copiind simbolul Hollywood-ului şi plasându-l pe un deal. Proiectul urma să se încheie prin montarea unui sistem de iluminat, care să facă inscripţia vizibilă şi noaptea!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
