Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:23

"Flacăra Centenarului" la Domneşti, Bogaţi şi Mioveni

 Consiliul Judeţean Argeş a continuat seria manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri, parte a Proiectului "Respect pentru Valorile Naţionale". "Flacăra Centenarului", proiectul Consiliului Judeţean Argeş în anul Centenarului Marii Uniri, va fi depusă în această săptămână în comunele Domneşti, Bogaţi şi în oraşul Mioveni. Astfel, astăzi, la ora 12.00, "Flacăra Centenarului" a fost depusă la monumentul eroilor din comuna Domneşti, mâine, la ora 14.00, la Bogaţi, iar duminică, 1 aprilie, de la ora 11.00, la Mioveni. "Flacăra Centenarului" va ajunge în acest an în fiecare localitate din judeţ pentru a aduce omagiu eroilor căzuţi în Primul Război Mondial. Tocmai de aceea, cu această ocazie, în cadrul manifestărilor organizate vor fi citite numele tuturor eroilor căzuţi în Primul Război Mondial, iar urmaşilor celor care s-au jertfit li se va înmâna, în semn de recunoştinţă, câte o diplomă centenară. "Flacăra Centenarului" a fost aprinsă pentru prima dată pe 23 ianuarie 2018, la Muzeul Goleşti, în care se află tronul pe care au stat regii României, dar şi biroul Regelui Carol I. Pe 1 decembrie, de Ziua Naţională, Flacăra Centenarului va ajunge în Cetatea Unirii, la Alba Iulia. Până în prezent, flacăra a fost aprinsă la Vila Florica, la Topoloveni şi la Curtea de Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It