"Uniţi în cuget şi-n simţiri": Valea Iaşului s-a înfrăţit cu Baimaclia şi Fîrlădeni!
Ziua de 27 martie n-a fost aleasă întâmplător de către primarul Nicolae Barbu pentru şedinţa festivă în care s-a aprobat hotărârea de consiliu privind înfrăţirea cu comunele Baimaclia şi Fîrlădeni din Republica Moldova. La reuniune a participat ca invitat de onoare primarul Virgil Baciu de la Corbi, alături de care primarul din Valea Iaşului, vecinul de la Albeşti, Gabriel Popa şi omologul de la Poienarii de Argeş, Dragoş Boncea, au participat la Marea Adunare Unionistă de la Chişinău, din 25 martie. Cele două acorduri/protocoale de înfrăţire şi parteneriat au fost precedate de solemnitatea intonării imnurilor României şi Republicii Moldova, după care a urmat argumentaţia patriotică susţinută de primarul Barbu în sprijinul adoptării de către consilierii locali a proiectelor de hotărâre pe care le întocmise. Şeful administraţiei i-a informat pe aleşii comunităţii despre discuţiile purtate în 20 martie la Corbi cu omologii de peste Prut, care duseseră firesc la acele acorduri, despre vizitele făcute în Moldova şi contactul cu realităţile din gospodăriile fraţilor noştri, care aveau nevoie mai mult decât oricând de susţinere şi a concluzionat: "Chiar astăzi, în Parlamentul României, în cadrul unei şedinţe solemne, s-a spus clar şi răspicat că dacă cetăţenii Republicii Moldova doresc Unirea cu patria-mamă, noi îi primim cu braţele deschise! Noi vom face o înfrăţire simbolică acum şi aici cu cei prin venele cărora curge acelaşi sânge şi, după cum vedeţi, aici, în sala de consiliu, pe lângă drapelul naţional şi cel al Uniunii Europene, îl avem şi pe cel al Republicii Moldova. Foarte adevărat, avem o înfrăţire cu Longobucco, din Calabria-Italia, dar n-a funcţionat aşa cum ne-am fi dorit. Aceasta, suntem convinşi, nu va fi una formală!"
Primarul Nicolae Barbu le-a făcut o prezentare a celor două localităţi şi a precizat faptul că dacă Anatol Doibani, din Baimaclia, este liberal, Ion Gangan, de la Fîrlădeni, este membru al Partidului Comuniştilor, formaţiune dominată de tendinţe antiunioniste, ceea ce nu l-a interesat pe acest bun român, care slujeşte credincios interesele comunităţii. "Vom face schimburi de delegaţii şi vom merge la pachet cu prietenii noştri de la Corbi, care au legături mai vechi cu comunităţile de peste Prut, despre care îl invit pe primarul Baciu să vorbească". Iar primarul corbean, cu patriotismu-i recunoscut, a făcut un scurt expozeu istoric al ruperii Basarabiei de trupul Ţării, punctând momentele dureroase care au adus atâtea suferinţe populaţiei puse sub ascultare străină. De asemenea, le-a vorbit despre iniţierea acestor înfrăţiri prin acorduri semnate cu localităţi din Republica Moldova încă de acum câţiva ani şi despre iniţiativa pe care a avut-o de a-i sprijini cu sume de bani din buzunarul propriu sau de la buget. Emoţionat, le-a spus consilierilor de la Valea Iaşului că asigură din fonduri proprii 4 burse - 2 pentru elevi şi alte 2 pentru studenţi din Basarabia.
Aleşii locali şi-au dovedit patriotismul prin votul unanim la proiectele de înfrăţire întocmite de primarul Barbu şi susţinute atât de elocvent de oaspetele Baciu şi au semnat împreună cu angajaţii primăriei prezenţi la şedinţă documentele pregătite. Finalul i-a aparţinut lui Sorinel Calea, cel care a ţinut să recite o producţie lirică proprie la care trudise cu o noapte înainte, ce se constituia într-o odă a unirii celor două ţări surori, care s-a bucurat de binemeritate aplauze. Deocamdată avem trei comunităţi locale din zona Curtea de Argeş care au făcut astfel de înfrăţiri - Corbi, Domneşti şi Valea Iaşului. La mai multe!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
