Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:33

Corbi - "Sat cultural al României"! 

 

# Este prima şi singura comunitate argeşeană onorată cu acest titlu

Sâmbătă, în penultima zi a lunii martie, la Bacău s-a desfăşurat ultima rundă a concursului  organizat de asociaţia de profil, condusă de preşedintele Nicolae Marghiol. Din Argeş a participat numai comunitatea din Corbi, care - prin reprezentantele sale - Claudia Rotaru, director al Căminului Cultural şi Lory Comandaşu, jurist în cadrul administraţiei publice locale - au reuşit să-şi adjudece acest preţios trofeu tocmai în anul Centenarului Unirii. La faza finală s-au prezentat 32 echipe, din care au rămas până la urmă în competiţie 17, ne-a informat Lory Comandaşu: "S-a punctat diversitatea şi calitatea evenimentelor organizate la nivelul comunităţilor concurente,  proiectele deja implementate, dar şi viziunea fiecăruia pentru viitor. Noi am prezentat circa 19 evenimente orgnizate şi desfăşurate la Corbi, dintre care aş aminti: Rapsodia Păstorească, Întâlnirea fiilor satului Poenărei, acţiunea <<Uniţi şi partizani>>, de la 1 Decembrie trecut, activităţile antreprenoreşti, cum ar fi cea de la 1 Mai, de Ziua Muncii, dar şi cele de pregătire a cetăţenilor ce deţin capacităţi de cazare pentru oferirea de servicii turistice, în care cel puţin în ultimii ani sunt tot mai mulţi corbeni care pot acoperi necesităţile din domeniu şi nu numai. La noi, după cum se poate vedea cu ochiul liber, dezvoltarea este prioritate nu numai pentru administraţia publică locală, dar şi pentru cetăţeni. Iar ca o recunoaştere a modului eficient în care s-a muncit şi se munceşte la Corbi, a venit şi acest titlu cu care merită să ne mândrim toţi, pentru că este rezultatul muncii tuturor". Sincere felicitări oamenilor din Corbi, care nu numai că ştiu să muncească eficient, dar se pricep de minune şi să-şi aleagă ambasadorii cei mai potriviţi!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It