Dezlegare la glume în legislativul municipal: "Am plătit ca să iau şi eu 10%!..."
Ultima şedinţă ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş a avut o ordine de zi cam de post, cu mai puţine proiecte de hotărâre propuse de către primarul Constantin Panţurescu. Aşa că n-a fost chiar de mirare faptul că toate au trecut fără probleme de votul consilierilor locali prezenţi 100%. Asta în ciuda faptului că unii n-au reuşit să ajungă exact la ora 15.00 - Cristian Mitrofan, Ionel Păunescu (vizibil aflat într-o stare de sănătate nu tocmai grozavă) şi Ion Şerban. Acesta de pe urmă a cerut preşedintelui de şedinţă Maria Dicu să-i permită înscrierea la cuvânt pentru punctul Diverse, motivând că întârziase câteva minute deoarece fusese să-şi plătească taxele şi impozitele locale. "De ce tocmai astăzi?", s-a făcut auzită o voce insinuantă. "Ca să iau şi eu 10%, de-aia!", a răspuns foarte cinstit Şerban. Şi avea dreptate, căci şedinţa se desfăşura în 27 martie şi toţi contribuabilii care-şi achitau integral obligaţiile la buget beneficiau de un bonus de 10%. "Păi, da, că tu ai mână mai degrabă de luat, nu de dat!", a constatat şi primarul Panţurescu în stilul său inconfundabil.
Imperturbabil, cel interpelat a insistat să fie înscris la cuvânt la Diverse, pentru că are patru probleme importante de supus atenţiei legislativului. Cineva dintre colegi i-a cerut să le dea un bonus de 50%, adică să renunţe la două dintre probleme şi, deşi n-a comentat, Şerban a pus pe tapet numărul de probleme anunţat atunci când i-a venit rândul.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
