Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 03:34

"Avem datoria să mergem pe drumul deschis de Virgil Baciu!"

Aceasta a fost convingerea exprimată de către primarul Dragoş Boncea, de la Poienarii de Argeş. Bun prieten cu primarul de la Corbi, acesta a fost prezent împreună cu viceprimarul Cornel Panţeru la şedinţa solemnă din 20 martie, când în localitatea de pe valea Râului Doamnei s-au semnat documentele de înfrăţire cu Baimaclia, din Republica Moldova. În duminica următoare, 25 martie, era alături de primarii Virgil Baciu, Nicolae Barbu şi Gabriel Popa la Marea Adunare de la Chişinău, închinată aniversării Centenarului Unirii Basarabiei cu Regatul României. Şi cum îşi însuşise fără ezitări ideea promovată de primarul Baciu de înfrăţire cu comunităţi româneşti de peste Prut şi chiar discutase la Corbi acest subiect cu primarul Anatol Doibani, n-a pierdut prilejul de a face o vizită la Baimaclia. "Am fost de-a dreptul cutremurat de ceea ce am văzut acolo: problema prioritară care stă în faţa acelor oameni este supravieţuirea! Nu-mi închipuian că în mileniul trei mai pot exista astfel de locuri în Europa, în care lumea să trăiască în halul ăsta de lipsuri. Şi când am descoperit că imaginaţia era prea săracă, am constatat că locuitorilor din comunităţi de peste Prut, cum este Baimaclia, le-a rămas numai demnitatea! Abia atunci am realizat valoarea umană, de suflet, chiar simbolică a proiectului promovat şi condus de către Virgil Baciu. Eu şi toţi cei ca mine, ce nu pot rămâne indiferenţi la astfel de realităţi, suntem alături de primarul din Corbi şi considerăm că drumul pe care l-a deshis în Argeş trebuie lărgit, trebuie dezvoltat, pentru a căpăta prin acumularea energiilor patriotice anvergură naţională. De fapt, am şi purtat prime discuţii în acest sens cu oameni dispunând de potenţă financiară. Pentru că trebuie să vă informez că, de la noi, de la Poienarii de Argeş, a mers peste Prut şi omul de afaceri Dan Vasile. Cu cei cu care am discutat pe această temă am ajuns la concluzia că trebuie să depăşim stadiul înfrăţirilor soldate doar cu înfigerea unor steguleţe pe hartă şi să trecem la un nivel ceva mai palpabil, al ajutorului material. Corbii ajută Baimaclia anul acesta cu 30.000 lei. Nu este o sumă mare, dar pentru fraţii de acolo este un sprijin real pentru rezolvarea unor probleme. Dacă vreţi un exemplu, am să vă spun că un primar câştigă peste Prut un salariu mediu de circa 200 euro, iar un profesor, chiar mai puţin. Ca să vă daţi seama cam ce valoare are remuneraţia, vă spun că dacă este convocat de două ori într-o lună la Chişinău, şi-a terminat banii!... De aceea noi vrem să ne strângem într-o asociaţie care să includă patrioţi din rândul oamenilor dispuşi să-i ajute pe fraţii noştri, pe care unii dintre consăteni îi tratează drept trădători, pentru că visează la reunirea cu ţara-mamă România. Iar această formă de asociere trebuie ruptă total de ideologia partidelor politice care sunt numai într-o permanentă vânătoare de voturi. Avem deputaţi de diaspora, un Minister al Românilor de Pretutindeni, dar vă mărturisesc că nu i-am văzut la Chişinău în 25 martie. Pentru mine aceştia ocupă ilegal nişte posturi şi primesc foloase necuvenite sub formă de  indemnizaţii parlamentare plătite de popor! Dac-ar avea conştiinţă şi bun simţ, ar trebui să demisioneze din acele posturi, dar de unde nu e, se spune că nici Dumnezeu nu cere... Noi, cei care încercăm să constituim acel nucleu de ajutorare directă pentru fraţii din Republica Moldova, vrem să dovedim că totul este posibil atunci când există solidaritate umană şi gânduri curate", a concluzionat situaţia Dragoş Boncea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It