Virgil Baciu, "cel mai şmecher primar din Argeş"
Aşa a fost caracterizat primarul din Corbi de către un locuitor din comuna Valea Iaşului, în cadrul ultimei şedinţe de legislativ. În 27 martie, Virgil Baciu a participat la şedinţa festivă de la Valea Iaşului în care s-a aprobat înfrăţirea cu comunele Baimaclia şi Fîrlădeni, din Basarabia. Numai că la începutul şedinţei a venit şi un grup de locuitori din Cearşori, în frunte cu fostul consilier local Dumitru Sorescu. Oamenii erau nemulţumiţi pentru că zona lor era lipsită de canalizare menajeră, deşi acceptaseră să plătească în avans pentru branşarea la reţea. Numai că stadiul lucrărilor nu permitea încă îndeplinirea dorinţelor cetăţenilor din zonă. Aşa s-a ajuns la un dialog ceva mai aprins şi, atunci când ameninţa să ia forme mai aspre, unul dintre dumnealor a intervenit cu o replică de genul: "Dacă tot îl avem aici pe primarul din Corbi, poate ne dă o idee cum să ieşim din impas, că' am auzit şi am citit că a făcut lucruri grozave în comuna lui într-un timp scurt şi tot mai mulţi oameni sunt convinşi că este cel mai şmecher primar din Argeş". Auzind aşa ceva, unii au bufnit în râs, alţii şi-au lungit urechile, însă cert a fost că situaţia s-a detensionat. Primarul Baciu a cerut permisiunea de a interveni şi a spus, la rându-i: "Când am ajuns eu primar, Valea Iaşului era mult înaintea Corbilor. Poate tocmai de aceea tot ceea ce am reuşit să facem a fost mai vizibil, deoarece la dvs. s-a lucrat ceva mai aşezat şi nu sub presiunea timpului. Ceea ce vă pot asigura este faptul că toţi aleşii locali vor să facă lucruri bune pentru comunitate. Piedicile cele mai mari sunt cele ridicate de lipsa banilor, aşa cum v-a explicat şi dl. primar Barbu..."
La rându-i, primarul gazdă a precizat: "În primul mandat, dl. primar Baciu mă consulta destul de des şi-mi cerea sfaturi pe probleme de administraţie publică locală. Cu timpul, contactele de acest gen s-au rărit. Acum nu ştiu dacă a fost elevul foarte bun sau profesorul de excepţie, dar este limpede că fiecare încercăm să rezolvăm cât mai bine şi în deplină legalitate problemele oamenilor". Până la urmă s-a făcut apel la răbdare, dar tocmai aşa ceva nu le mai prisoseşte oamenilor nemulţumiţi...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
