"Să-i ajutăm pe fraţii noştri!"
Aceasta este deviza sub care acţionează de câţiva ani românul Virgil Baciu, care şi-a asumat datoria de a milita pentru reunificarea României Mari prin sprijinirea comunităţilor din Republica Moldova. Dumnealui a fost prezent la şedinţa istorică de la Valea Iaşului, din data de 27 martie, în care s-a desfăşurat festivitatea semnării documentelor de înfrăţire cu comuna Baimaclia, din raionul Căuşeni, după ce proiectul primarului Nicolae Barbu fusese aprobat în unanimitate de către aleşii locali. Atunci luase cuvântul şi pledase extrem de convingător în sprijinul acelei decizii, fără a uita să sublinieze datoria de a ne ajuta fraţii de peste Prut. "Atunci când am propus în Consiliul Local Corbi un ajutor financiar pentru Baimaclia în sumă de 30.000 lei, un consilier local de la noi a cerut ca în cazul în care vor fi afectate cu ceva proiectele noastre de dezvoltare, pierderile să le suport eu, ca primar şi contabilul. Mi-am asumat acest risc, pentru că din surse proprii am sprijinit acea comunitate cu 100 lămpi pentru iluminatul public, la care am mai adăugat tot atâtea. Tot din surse propriii susţin patru burse în sumă de câte 100 euro - două pentru elevi, două pentru studenţi din Republica Moldova, care învaţă în România - şi sufleteşte mă simt foarte împlinit. Regret că deocamdată nu pot face mai mult...". Mărturisirea primarului din Corbi i-a impresionat pe cei prezenţi la şedinţa de legislativ de la Valea Iaşului, iar consilierul local Andrei Grigorescu, director la Liceul Forestier din Curtea de Argeş, l-a rugat ca pe viitor să ofere astfel de burse şi pentru elevi basarabeni care învaţă în Oraşul Regal. Dar cum în zona noastră mai multe comune s-au înfrăţit cu cele de dincolo de Prut, nu este exclus ca exemplul dat de Virgil Baciu să fie urmat şi de alţi oameni de afaceri şi, de ce nu, chiar de primari. Asta în condiţiile în care salariul unui edil-şef de localitate rurală din Republica Moldova este în medie de 200 euro - după cum ne informa Dragoş Boncea, primarul din Poienarii de Argeş, la revenirea acasă din vizita făcută la Chişinău pentru a participa la Marea Adunare Unionistă din 25 martie curent.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
