Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 04:43

Repatrierea rămăşiţelor Mariei Brătianu

 În anul Centenarului Marii Uniri, Proiectul "Respect pentru Valorile Naţionale" parcurge o nouă etapă în scopul său de a restitui istoria şi personalităţile, de a reconstrui şi de a promova sentimentul de identitate naţională. După achiziţionarea Vilei Florica, Consiliul Judeţean Argeş se implică în repatrierea rămăşiţelor pământeşti ale Mariei Brătianu, fiica cea mare a istoricului Gheorghe Brătianu şi nepoată a lui Ion I.C. Brătianu, astfel încât urmaşa marii familii ce şi-a pus amprenta asupra României Moderne să îşi găsească odihna veşnică alături de înaintaşii săi. Cenuşa Mariei Brătianu - preşedintele organizaţiei franceze "Association pour le Memorial Sighet", va fi repatriată mâine, umând a fi depusă în cripta familiei Brătianu, de la Florica. Totodată, în cadrul conferinţei de presă a Consiliului Judeţean Argeş de săptămâna trecută, acad. Nicolae Noica a prezentat aspecte din viaţa lui Ion I.C. Brătianu, a lui Gheorghe Brătianu şi a urmaşilor lor, arătând şi certificatul de naştere al lui Gheorghe I. Brătianu, un document mai puţin cunoscut, însă de mare importanţă pentru istoria naţională şi pentru ilustra sa familie. Sociologul Bogdan Ficeac, purtătorul de cuvânt al grupului de iniţiativă "Respect pentru Valorile Naţionale", a menţionat că acest eveniment este remarcabil, alături de recuperarea Vilei Florica - leagănul Brătienilor şi al României Mari, fiind un efort şi o responsabilitate asumate de punere în valoare a familiei întemeietoare a României moderne, care trebuie să redevină cunoscută pentru generaţiile viitoare. Preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, a adăugat faptul că acest eveniment, desfăşurat în anul Centenarului Marii Uniri, se doreşte a fi încă un prilej de a reaprinde sentimentul naţional şi de a aduce în atenţia publică rolul pe care Argeşul l-a avut, prin personalităţile sale, în istoria naţională.

Maria Brătianu a decedat în noaptea de 29 spre 30 octombrie 2017, la Paris. În ciuda dorinţei sale de a fi înmormântată, alături de descendenţii ei, în ţara natală, la conacul de la Florica, Maria, fiica cea mare a ilustrului istoric Gheorghe Brătianu şi nepoata lui Ion I.C. Brătianu, a fost incinerată la crematoriul din cimitirul Pere Lachaisse din capitala Franţei. Gheorghe I.I.C. Bratianu, împreună cu soţia sa - Elena, născută Sturdza, au avut trei copii: Maria, fiica cea mare şi cei doi gemeni - Ionel şi Ileana, cunoscută ca şi Ioana Bratianu. Maria Brătianu a fost, încă de la începutul refugiului ei în străinătate, din anii '40 (1944), alături de fraţii ei, gemenii Ioana şi Ion, un membru eminent al exilului democratic românesc. Ea s-a îngrijit de apariţia în exil a operei tatălui său, mort în anul 1953, chiar în jurul sărbătorii Sfântului Gheorghe, în temniţa comunistă de la Sighet. Trupul istoricului a fost îngropat iniţial în cimitirul de la Sighet. La aproape două decenii de la misterioasa moarte, în 1971, familia a fost autorizată să-l reînhumeze în cavoul Brătienilor de la Florica. Maria Brătianu a avut un rol activ în relansarea Ligii pentru Apărarea Drepturilor Omului în România (L.D.H.R.), secţia românească a Federaţiei Internaţionale a Ligilor Drepturilor Omului (F.I.D.H. - Paris). Fiica marelui istoric Gheorghe Brătianu, ea însăşi autoare a unor documentate studii de istorie contemporană, s-a dedicat, în ultimele decenii, dezvăluirii şi analizării represiunii comuniste din România. A înfiinţat, la Paris, "Association pour le Memorial Sighet" şi a organizat în capitala Franţei expoziţii şi conferinţe dedicate memorialului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It