Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 04:46

Serviciul Resurse Umane rămâne în subordinea directă a primarului Panţurescu

 Pe ordinea de zi a ultimei şedinţe a legislativului municipal a figurat şi un proiect de hotărâre pentru adoptarea organigramelor şi a statelor de funcţii la aparatul de specialitate al primarului, la aparatul permanent al Consiliului Local şi la serviciile publice fără personalitate juridică. Consilierul Ion Şerban, care se află în legislativ încă din anul 2000, având alături de primarul Constantin Panţurescu cea mai îndelungată vechime, deci fiind hârşit în problemele administrative, a identificat rapid o inadvertenţă: "La organigramă aş vrea să ştiu de ce Resursele Umane au fost trecute din subordinea primarului în cea a secretarului?... Consider că nu este normal şi cer să intrăm în legalitate! Primarul este principalul ordonator de credite şi - în mod normal - n-ar trebui să se facă vreo angajare fără ştirea sa!" Şeful biroului în cauză, Dorinel Savu, i-a replicat: "Care este legea care reglementează aşa ceva, câtă vreme este nevoie de viza de legalitate dată de către secretar?..." Secretarul primăriei, Radu Chirca, a precizat că din punctul său de vedere nu este o problemă dacă nu va avea în subordine Resursele Umane, fapt subliniat şi de către Ştefan Dumitrache. Şi cum Şerban a ţinut să se facă modificarea de rigoare în organigrama cu pricina care stabilea dubla subordonare către Consiliul Local şi către primar, iar colegii i-au susţinut opinia, s-a adoptat proiectul de hotărâre cu vot unanim, incluzând cererea aprobată. "Dom' primar, am ţinut să nu vi se ştirbească din prerogative şi responsabilităţi, aşa cum este normal şi legal. Noi vrem să vă ajutăm să vă desfăşuraţi activitatea în cele mai bune condiţii", a precizat Şerban la final.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It