Bani pentru investiţii la Sălătrucu: 215.000 lei
Primarul Nicolae Langer este acum ceva mai liniştit după ce a obţinut banii necesari investiţiilor prioritare stabilite pentru anul în curs. Sălătrucu se află pe lista comunelor care au primit bani de la Consiliul Judeţean pentru acest scop. Mai întâi s-a finanţat schimbarea centralei termice de la Şcoala Gimnazială "Radu Şerban", din centrul civic al localităţii. Aceasta a fost modernizată pe un proiect finanţat în urmă cu câţiva ani de Banca Mondială şi, fără exagerare, este una dintre unităţile şcolare-model din zona rurală de nord a Argeşului. Elevii dispun de spaţii civilizate, curate şi luminoase în clase, de laboratoare dotate cu cele necesare, de bibliotecă foarte bine îngrijită, de toalete interne (inclusiv pentru copii cu handicap) şi chiar de o sală de sport amenajată cu folosirea inteligentă a spaţiului disponibil, care se adaugă terenului în aer liber. Procesul instructiv-educativ are asigurate cele mai bune condiţii de desfăşurare la Sălătrucu, atât la această şcoală, cât şi la cea de la Bocănita, care a beneficiat şi ea tot de o finanţare prin Banca Mondială pentru modernizare. La Şcoala "Radu Şerban" se simţea nevoia montării unei centrale termice performante şi acum obiectivul se va realiza graţie alocării sumei de 15.000 lei.
Obiectivul asupra căruia este focusată atenţia edililor locali în acest an este podul peste Râul Topolog, de la Bocănita. "Am primit pentru continuarea acestei investiţii estimate la circa 2.500.000 lei suma de 200.000 lei. Până în prezent noi am făcut acolo lucrări de consolidare a malurilor, prin gabioane, pentru a evita continuarea erodării. Acest pod va face legătura între comunitatea de la Bocănita şi restul comunei. Conform proiectului, are o deschidere de 4 m şi o lungime de 50 m, iar atunci când lucrarea va fi recepţionată, tuturor ni se va lua o piatră de pe inimă. Noi mulţumim conducerii Consiliului Judeţean pentru faptul că ne-a sprijinit pentru continuarea lucrărilor la această investiţie foarte importantă pentru comunitate. Şi spun asta deoarece Bocănita s-a dovedit a fi în ultimii ani zona comunei cu cea mai rapidă dezvoltare, graţie faptului că mulţi locuitori au mers la muncă în străinătate şi banii strânşi cu trudă i-au investit în case şi în dotări, inclusiv cu utilaje, deoarece majoritatea celor plecaţi plănuiesc să revină pentru a pune pe picioare afaceri proprii. Sunt oameni care nu pot fi uşor dezrădăcinaţi şi care au învăţat multe lucruri bune în străinătate şi visează ca şi România să fie cândva o ţară ca afară - cum spune un câtec mai nou", a încheiat primarul Langer pe o tonalitate în care optimismul făcea casă bună cu mândria.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
