Stăpânii Oraşului Regal fac ceva pe teii de pe Bulevardul Basarabilor!
"Faceţi loc, trec câinii..." pe bulevard - de toate culorile şi rangurile - care mai crotaliaţi, care mai "virgini" în urechi. Au venit în vizită de lucru şi de verificare asupra execuţiei văruirii trunchiurilor copacilor de către angajaţii de la Spaţii Verzi! Fotografiile au fost realizate luni după-amiază, în jurul orelor 18.00, în zona Liceului Agricol "Constantin Dobrescu", la intersecţia Bulevardului Basarabilor cu strada Episcop Nichita. Cele şase exemplare de maidanezi s-au comportat ca nişte veritabili seniori ai oraşului. Organizaţi pe căprării şi "servicii", au luat la pas străzile din municipiu. "La un semn, deschisă le-a fost calea...", iar pietonii care se deplasau cuminţei pe trotuar le-au făcut loc patrupedelor tacticoase, ce nu s-au sfiit să-şi facă nevoile pe copacii proaspăt văruiţi de angajaţii şefului de serviciu public Ioan Ghiţă. Cum spectacolul gratuit nu putea fi ratat, a fost imortalizat de către majoritatea celor aflaţi prin zonă la plimbarea de seară.
Ce este de făcut?... Nu trebuie să ne formalizăm şi să conştientizăm că şi oraşe mai mari sunt stăpânite de câinii comunitari. Oricât ar încerca SPU să ţină situaţia sub control, nu va reuşi câtă vreme legea este destul de restrictivă la eliminarea lor fizică, interzicând-o în cazul exemplarelor care nu sunt dovedite agresive. Capturarea şi ducerea la adăpost înseamnă costuri suplimentare pentru comunitate, ce ţin de asigurarea deratizării, consultării, sterilizării, cazării pe timpul recuperării şi readucerii lor în zonele de unde au fost ridicaţi. Iubitorii de animale sunt destul de duri cu hingherii şi nu pun siguranţa semenilor mai presus de cea a necuvântătoarelor, în mare parte aduse din alte zone. Oameni responsabili care să anunţe SPU pe numărul de telefon afişat pe site când văd asemenea lucruri şi să-i denunţe numerele autovehiculelor ce le servesc drept mijloace de transport nu se găsesc. În plus, ceea ce s-a văzut la începutul săptămâni pe acest Champs Elysee din Curtea de Argeş poate fi doar imitarea obiceiurilor omeneşti observate de către câinii fără stăpân în timpul nopţilor, când băutorii de bere n-au unde-şi vărsa surplusurile, pentru că de la Piaţa Centrală până la Parcul Fântâna lui Manole poţi da cu tunul după o toaletă publică... Aşa că folosesc şi ei copacii pe post de vespasiene (în traducere, pişoare!). Bieţii tei, care cândva fuseseră înlănţuiţi pentru a se proteja nişte bannere electorale, poate că ar merita să fie cumva protejaţi de responsabilii urbei... Sperăm că se gândeşte cineva, eventual nişte aleşi locali bine plătiţi, să facă nişte proiecte de hotărâri pentru protejarea zestrei comunităţii şi să dea o ocupaţie câinilor fără stăpân, angajându-i pe posturi de paznici de noapte...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
