Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 04:43

Grecii au venit la C.J. Argeş!

 

Sâmbătă, preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu şi vicepreşedintele Simona Brătulescu au primit vizita unei delegaţii oficiale din Grecia, din regiunea Nikaia Renti. Delegaţia a fost condusă de către Ioannis Markos, consilierul economic şi comercial al Ambasadei Greciei în România şi de primarul George Ioakemidis, care este şi preşedintele Asociaţiei Regionale a Municipalităţilor din Attica, şi a fost formată din oameni de afaceri şi de cultură, medici şi jurnalişti. În urma discuţiilor purtate s-a decis ca pe viitor să fie organizate întâlniri directe între oamenii de afaceri din zona Nikaia Renti şi Argeş vizând domeniul turismului, cel economic, precum şi domeniul cultural, respectiv să se realizeze mai multe schimburi bilaterale culturale. De altfel, Grecia a fost prezentă la majoritatea ediţiilor Festivalului Internaţional de Folclor "Carpaţi", iar în acest an va participa cu un cor profesionist şi la Festivalul Internaţional de Muzică Corală "D.G. Kiriac". Oficialii greci au ţinut să precizeze că au fost plăcut impresionaţi de Argeş, dar şi de economia judeţului, mult mai dezvoltată, în opinia lor, decât multe zone din Grecia.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It