La Curtea de Argeş, visul cu Complexul de nataţie va deveni realitate!
După cum v-am anunţat, în 19 aprilie, primarul Constantin Panţurescu a semnat Autorizaţia de construire şi Ordinul de începere a lucrărilor pentru această investiţie atât de aşteptată de către localnici. Şi asta pentru că fostul ştrand este închis de câţiva ani buni, iar terenurile din complexul comunist de altădată sunt cotropite de buruieni, constituindu-se într-un loc ocolit cu grijă de cei mai mulţi concitadini care - pe vremuri potopite de arşiţa unor veri tot mai caniculare - îl bănuiesc a fi raiul reptilelor şi a altor vieţuitoare cu care omul nu prea face casă bună. De ani de zile, un astfel de obiectiv a fost argument electoral, iar cel mai puternic s-a dovedit a fi la alegerile locale din anul 2012, atunci când fostul primar Nicolae Diaconu promitea la concurenţă cu contracandidaţii ridicarea unui SPA. Totul a rămas însă în aceeaşi paragină din ultimul deceniu...
Investiţie de 4.004.902 lei lângă Stadionul Municipal
Potrivit documentaţiei prezentate consilierilor locali încă de anul trecut, acesta este costul estimat al obiectivului, care a fost aprobat fără rezerve. Şi asta pentru că în primăvară, la o şedinţă de legislativ, au fost prezenţi şi reprezentanţi ai firmei care se va ocupa de execuţia proiectului şi au răspuns curiozităţii aleşilor, prezentând proiectul cu datele tehnice. Suma de peste 40 miliarde lei vechi (TVA inclus) va asigura două bazine de înot. Scenariul I (tehnico-economic) include bazine cu structura rezistentă din beton armat placate la interior cu material vitro-ceramic, cu structură de acoperire din beton armat (stâlpi şi grinzi placate cu panouri sandwich şi din tablă zincată). Scenariul II propune panouri plastifiate din oţel zincat, finisate la interior cu cu membrană PVC armată, sudată la cald. Structura de acoperire ar urma să fie făcută din lemn lamelar ce se descarcă pe fundaţii din beton armat. Timpul de reciclare pentru acest bazin a fost calculat la maxim 4 ore, cu o temperatură de 30 grade Celsius în aer şi 28 grade Celsius în apă.
Bazinul 1 de înot semi-olimpic este proiectat pe dimensiunile de 25x16 m, adâncime de 1,6 m - suprafaţă 400 mp, volum apă de 640 mc, plus vas de compensare de 52 mc care va duce volumul total al apei la 692 mc şi instalaţii aferente. Bazinul 2, de agrement, are dimensiunile de 16x8 m, adâncime de 1,2 m, cu un volum de apă de 154 mc, la care se va adăuga un vas de compensaţie de 13 mc, care ar rotunji totul la 167 mc. Timpul de reciclare ar urma să fie de 4 ore, cu aceleaşi temperaturi (aer şi apă). Pentru ambele bazine s-au prevăzut camere tehnice cu suprafeţe de 11,50x3,50 m şi înălţimea de 2,50 m. Structura acoperitoare, cu suprafaţa de 43x22 m şi înălţime de 10 m, duc la un total de 946 mp. Vestiarele, cu recepţie, grupuri sanitare, cabinet medical şi spaţii administrative rotunjesc o suprafaţă de 291,50 mp, din care sala de aşteptare - 16,50x3 m = 49,50 mp. S-au prevăzut în dotare 110 cuşete, 100 scaune şi 6 bănci de câte 30 locuri.
Cam acestea ar fi datele tehnice pentru noua investiţie care va mobila mult mai corespunzător oraşul şi-i va scuti pe concitadini să mai plece spre Piteşti sau să treacă graniţa în alte judeţe precum Vâlcea, pentru a ajunge la Ostroveni. Vom trăi şi vom vedea dacă promisiunea primarului Panţurescu de a oferi concitadinilor plăcerea de a face baie prin luna septembrie într-un Centru de înot modern, dotat corespunzător, va avea acoperire faptică.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
